Czy powstanie nowy sojusz w Europie? Polska razem z Wielką Brytanią

  • Post author:
Udostępnij:

Czy Wielka Brytania, Polska, Ukraina, Turcja i kraje bałtyckie stworzą organizację konkurującą z Unią Europejską?

Reklama

Brytyjski premier Boris Johnson ma tworzyć  alternatywny dla Unii Europejskiej sojusz. Miałby on zrzeszać kraje, które coraz mniej ufają Brukseli, czyli Polskę i Ukrainę, ale też kraje bałtyckie, a w przyszłości nawet Turcję. Napisał o tym dziennik „Corriere della Sera”.

Po raz pierwszy Boris Johnson miał przedstawić Wołodymyrowi Zełenskiemu swój plan podczas wizyty w Kijowie. Na czele sojuszu miałaby stać Wielka Brytania, obejmowałby także Ukrainę, Polskę, Estonię, Łotwę i Litwę, a w późniejszym okresie potencjalnie także Turcję. Włoscy dziennikarze twierdzą, że nowy sojusz miałby skupiać kraje, które coraz mniej ufają Brukseli i negatywnie oceniają reakcję Niemiec na wojnę na Ukrainie.

Londyn miałby w ten sposób nie tylko wesprzeć Ukrainę, ale też zaburzyć równowagę w Europie i odzyskać wpływy po Brexicie. Rząd w Kijowie oficjalnie nie zajął stanowiska wobec inicjatywy Johnsona, jednak jednocześnie jej nie skrytykował. Zdaniem włoskiego dziennika, ukraińskie elity przekonały się, że Niemcy i Francuzi tak naprawdę nie liczą na pokonanie Władimira Putina. Natomiast prezydent Zełenski ma czekać na szczyt UE, który ma odbyć się 23 czerwca. Jeżeli tam nie rozstrzygną się losy unijnej kandydatury Ukrainy, to Zełenski miałby poważniej potraktować propozycję Johnsona.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który od początku wojny dostarcza Ukraińcom największe wsparcie. Jednak Brytyjczycy nie ograniczają się tylko do Ukrainy. Premier Boris Johnson podpisał ze szwedzką premier Magdaleną Andersson oraz fińskim prezydentem Sauli Niinistö umowy o wzmocnieniu współpracy wojskowej oraz gwarancjach bezpieczeństwa w przypadku agresji ze strony Rosji.

Reklama

Udostępnij: