You are currently viewing Czy Tony Blair straci tytuł szlachecki?

Czy Tony Blair straci tytuł szlachecki?

  • Post author:
Udostępnij:

Ponad 1 mln osób podpisało się pod internetową petycją w sprawie odebrania byłemu premierowi Wielkiej Brytanii Tony’emu Blairowi tytułu szlacheckiego.

Reklama

Ledwie tydzień temu Tony Blair, były przywódca Partii Pracy i premier w latach 1997-2007, został decyzją królowej Elżbiety II mianowany kawalerem Orderu Podwiązki, z czym automatycznie wiąże się przyznanie tytułu szlacheckiego. Order Podwiązki jest najwyższym brytyjskim odznaczeniem rycerskim, a liczba kawalerów i dam spoza rodziny królewskiej ograniczona jest do 24.Zaraz potem na internetowej platformie Change.org pojawiła się petycja, z apelem o odebranie zaszczytu, ze względu na kontrowersyjną decyzję o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii u boku USA w wojnę w Iraku w 2003 r.

 

“Tony Blair wyrządził nieodwracalne szkody zarówno konstytucji Wielkiej Brytanii, jak i samej strukturze społeczeństwa tego kraju. Był osobiście odpowiedzialny za spowodowanie śmierci niezliczonych niewinnych osób cywilnych i żołnierzy w różnych konfliktach. Już choćby z tego powodu powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne” – wyjaśnił twórca petycji Angus Scott.

Jedynym oprócz Blaira żyjącym premierem, który jest kawalerem Orderu Podwiązki i ma tytuł szlachecki, jest jego bezpośredni poprzednik, konserwatysta John Major.

Reklama

Udostępnij: