Czym żyją Polacy na Wyspach? Czytaj w Sami Swoi Magazyn!

  • Post author:
Udostępnij:

Jest już nowy numer Sami Swoi Magazyn, największego i najciekawszego pisma dla Polonii w UK. Czy żyją w czerwcu mieszkańcy Wielkiej Brytanii?

Reklama

Nam być może trudno to zrozumieć, ale dla Brytyjczyków platynowy jubileusz panowania królowej Elżbiety II to wydarzenie bez precedensu, które trudno do czegokolwiek porównać. Bo czy my obchodzimy jubileusz rządów prezydenta czy premiera? Nikt nawet by nie wpadł na taki pomysł. Z drugiej strony –  wystarczy pomyśleć, co u nas zdarzyło się w ciągu tych lat panowania królowej. Przetrwaliśmy komunę, potem zmienił się ustrój, mieliśmy kilku prezydentów, a niektórych premierów pewnie nawet nikt już z nas nie pamięta, a jujż na pewno za nimi nie tęskni. Co ważne, rolę królowej w państwie określa zwrot “The Queen reigns, but not rules”, czyli “Królowa panuje, ale nie rządzi”. Jednak wszyscy premierzy liczyli się z jej opinią. John Major, który był szefem brytyjskiego rządu w latach 1990-97, powiedział kiedyś, że “jeśli ktoś nie pyta królowej o zdanie, traci wyjątkową okazję”. Trzy razy podczas swojego panowania, w czasie kryzysów konstytucyjnych, królowa sama mianowała premiera: w 1957, 1963 oraz w 1974 roku. Niektórzy szefowie rządu urodzili się, kiedy była już na tronie. Poza Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II włada czternastoma innymi państwami, w tym Australią, Jamajką oraz Kanadą. Jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Jej Wysokość jest 40. monarchą Wielkiej Brytanii od czasów Wilhelma Zdobywcy. Jest córką Jerzego VI Windsora i Elżbiety Bowes-Lyon. Pochodzi w prostej linii od króla Egberta z dynastii saskiej, który w 829 roku zjednoczył Anglię pod swym panowaniem. I ta ciągłość rządów jest tu tak ważna i w pewnym stopniu określa tożsamość Brytyjczyków. Pewnie dlatego mało kto przechodzi obok tego jubileuszu obojętnie.

Ale prócz platynowego jubileuszu piszemy też o innych sprawach – o Enigmie, której kod złamali polscy naukowcy, o kleszczach i boreliozie, o zdrowiu, o rosnących kosztach prądu, o depresji wśród młodzieży czy o wystawie klasycznych i zabytkowych samochodów Orsett Classic Car Show.

Co jeszcze znajdziecie w Sami Swoi Magazyn? Barbara Adamczewska proponuje wiosenne dania własnego autorstwa, a Cyprian Gibuła porównuje system barażu w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Jest świetny artykuł Rafała Przybyloka o herbacie i tekst Izabeli Orłowskiej o tym, jak ubrać się jako gość na wesele.  Są raporty o cenach prądu i porady, co zrobić, gdy ugryzie kleszcz, artykułu o telepracy i depresji u nastolatka.

A także stałe rubryki: kącik dla dzieci, kalendarium wydarzeń historycznych, wielki imprezownik, informator i horoskop na czerwiec.

Zapraszamy do lektury – w wersji papierowej lub elektronicznej, którą znajdziecie tu –

Reklama

Udostępnij: