Debaty polskich studentów w Oxfordzie

  • Post author:
Udostępnij:

W miniony weekend blisko 400 uczestników odwiedziło Uniwersytet Oksfordzki, w którym odbył się XV Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii – coroczna konferencja zrzeszająca ambitnych polskich studentów na Wyspach. Podczas dwóch dni wydarzenia uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w rozmaitych panelach, dyskusjach oraz warsztatach, mających na celu stawienie czoła tematom kluczowym dla przyszłości Polski.

Reklama

Jak co roku, Kongres gościł reprezentantów polskich i zagranicznych scen politycznych, biznesowych oraz kulturowych. Podczas tegorocznej edycji studenci uczestniczyli w panelach z Adamem Bodnarem, Elżbietą Bieńkowską, Agnieszką Holland oraz wieloma innymi gośćmi, będącymi topowymi reprezentantami swoich dziedzin. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty zawodowe, organizowane przez wiodące firmy i organizacje wspierające XV Kongres, takie jak Goldman Sachs, CCC, czy Polski Fundusz Rozwoju.

Uczestnicy mogli również brać udział w licznych spotkaniach towarzyskich, które dawały dodatkową okazję na integrację w bardziej kameralnych okolicznościach – piątkowe przyjęcie w zabytkowym Muzeum Historii Naturalnej, uroczysta kolacja w St. Edmund Hall oraz ikoniczny już sobotni bal w Ratuszu Miejskim, zwieńczający 2 dni intensywnych dyskusji i debat.

Na Kongresie odbyły się również wybory stowarzyszenia studenckiego organizującego kolejną edycję wydarzenia – XVI Kongres odbędzie się już za rok w King’s College London.

-Razem z drugą Project Leaderką – Natalią Rochmińską zdecydyowałyśmy się podjąć organizacji tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji Kongresu, aby świętować to wydarzenie tam, gdzie się to wszystko zaczęło – w Oksfordzie. A przy okazji pozwolić studentom, dotkniętym przede wszystkim przez pandemię, doświadczyć studenckiego życia oraz tego, co polska społeczność ma do zaoferowania i co miałyśmy szczęście przez ubiegłe lata otrzymać od starszych kolegów i koleżanek – mówiła Weronika Lurka, Project Leader XV Kongresu. – Ostatni rok był dla nas istnym rollercoasterem. Jednego dnia byłam przekonana, że ta edycja Kongresu będzie lepsza niż wszystkie pozostałe. Drugiego, że konferencja się nie odbędzie. To, co wszyscy widzieliście na wydarzeniu, to tylko – i aż – zwieńczenie ogromu pracy, włożonego w Kongres przez cały nasz zespół.

Reklama

Udostępnij: