Fale upałów będą coraz częstsze

  • Post author:
Udostępnij:

Fale upałów, które przeszły nad Wielką Brytanią w zeszłym tygodniu, są obecnie 10 razy bardziej prawdopodobne niż jeszcze kilkanaście lat temu – twierdzą naukowcy.

Reklama

19 lipca temperatura na lotnisku Heathrow w Londynie wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza, a rekordowe temperatury zanotowano w 46 stacjach pomiarów temperatury w całym kraju. Naukowcy twierdzą, że gdyby nie zmiany klimatu, które sprawiły, że w porównaniu do epoki przedindustrialnej, średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1,2 stopnia Celsjusza, takie zjawiska pogodowe byłyby “skrajnie mało prawdopodobne”.

Badacze związani z inicjatywą World Weather Attribution (WWA), której członkowie skupiają się na wskazywaniu jak zmiany klimatyczne przyczyniają się do ekstremalnych zjawisk pogodowych, przygotowali szybką analizę fali upałów w Wielkiej Brytanii, używając danych o pogodzie i komputerowej symulacji, by porównać dzisiejszy klimat w Wielkiej Brytanii z tym, który panował tam w przeszłości. Z analizy wynika, że przed epoką industrialną i wzrostem emisji gazów cieplarnianych, fale upałów w Wielkiej Brytanii byłby rzadsze, a temperatury w ich trakcie były o cztery stopnie Celsjusza niższe.

W maju badacze z WWA wskazywali, że fale upałów jakie przeszły przez Azję południową w marcu i kwietniu tego roku, są obecnie 30 razy bardziej prawdopodobne w związku ze zmianami klimatu, podczas gdy ubiegłoroczna fala upałów w rejonie północno-zachodniego Pacyfiku byłaby “praktycznie niemożliwa” przed zmianami klimatu.
Klimatolodzu uważają, że szansa na wystąpienie w Wielkiej Brytanii temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza wynosi obecnie 1 do 100 w każdym kolejnym roku, podczas gdy przed zmianami klimatycznymi wynosiła 1 do 1000″.

Reklama

Udostępnij: