You are currently viewing Gospodarka w dół

Gospodarka w dół

  • Post author:
Udostępnij:

Gospodarka Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie mocno skurczyła się w październiku — pisze “Financial Times”. Każdy z trzech kluczowych sektorów zanotował spadek.

Reklama

Miesięczny PKB Wielkiej Brytanii spadł w październiku względem września o 0,3 proc. “FT” zauważa, że ekonomiści spodziewali się braku zmian w PKB po wzroście o 0,2 proc. w poprzednim miesiącu. Dane o PKB oznaczają rozczarowujący początek ostatniego kwartału po tym, jak brytyjska gospodarka znalazła się w stagnacji w okresie od lipca do września, co sugeruje, że wysokie ceny i koszty finansowania zewnętrznego nadal ciążą na wzroście.
Eksperci zwracają uwagę, że spadek PKB w październiku może oznaczać, że prognoza Banku Anglii, zgodnie z którą gospodarka Wielkiej Brytanii wzrośnie o 0,1 proc. w ostatnich trzech miesiącach roku, okaże się zbyt optymistyczna.

Paul Dales, główny ekonomista Capital Economics cytowany przez “FT”, spodziewa się, że w czwartym kwartale gospodarka nie będzie miała sił, by ruszyć do przodu, a być może znajdzie się w “najłagodniejszej z łagodnych recesji”.

James Smith, dyrektor ds. badań w think-tanku Resolution Foundation, nie ma wątpliwości, że Wielka Brytania jest krajem stagnacji. Przed nią duże wyzwanie, jakim jest pobudzenie gospodarki przy wysokich stopach procentowych.

Zobacz także: Wielka Brytania. Polki na czwartym miejscu wśród zagranicznych matek

Co przyczyniło się do spadku PKB? Dane brytyjskiego urzędu statystycznego pokazały słabość w sektorze usług, których wartość spadła o 0,2 proc. Produkcja przemysłowa także była pod kreską — skurczyła się o 0,8 proc.

Do tego należy dodać budownictwo, które było 0,5 proc. na minusie, co było spowodowane gwałtownym spadkiem liczby nowych prac. Statystycy przypisują to częściowo niekorzystnym warunkom pogodowym.

Reklama

Udostępnij: