You are currently viewing Grecy domagają się zwrotu słynnych rzeźb z Partenonu

Grecy domagają się zwrotu słynnych rzeźb z Partenonu

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski premier Rishi Sunak odwołał spotkanie z szefem rządu Grecji Kiriakosem Mitsotakisem. Premierzy mieli spotkać się w związku ze sporem, jaki toczą ich kraje o rzeźby z Partenonu. Wielka Brytania zaproponowała w zamian rozmowy ze swoim wicepremierem Oliverem Dowdenem. Jednakże grecki rząd odmówił spotkania, a zachowanie Sunaka nazwał “brakiem szacunku”.

Reklama

– Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione – powiedział w wywiadzie dla BBC premier Grecji Kyriakos Micotakis o greckich rzeźbach z Partenonu, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim. W zeszłym roku trzy fragmenty Partenonu zwrócił Watykan.

Według szefa greckiego rządu przetrzymywanie części rzeźb w Londynie i reszty w Atenach jest jak “przecięcie Mona Lisy na pół”. – Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione – dodał.

W marcu tego roku Sunak wykluczył zmiany w prawie, po wprowadzeniu których Muzeum Brytyjskie mogłoby przekazać rzeźby na stałe. W grę wchodzi jednak opcja wypożyczenia. Rozwiązanie takie popierają George Osborne, były brytyjski minister finansów, który jest przewodniczącym rady powierniczej muzeum, a także wspomniany Keir Starmer.

Marmury Elgina, które są przedmiotem sporu, to seria rzeźb i płaskorzeźb z fryzu elewacji Partenonu w Atenach. Ozdobne fragmenty zostały zdjęte na początku XIX wieku przez brytyjskiego ambasadora Thomasa Bruce’a za zgodą przekupionych tureckich namiestników na krótko przed wyzwoleniem się Greków spod władzy otomańskie. Bruce przez 11 lat zdjął około połowy ciężkich płyt fryzu Partenonu. Kilka lat po wywiezieniu ich z Grecji zmuszony był sprzedać fragmenty fryzu na pokrycie swoich długów. Gros marmurów kupiło Muzeum Brytyjskie, a część trafiła do Paryża i Kopenhagi.

Rząd w Atenach od dawna podejmuje wysiłki w celu zwrotu rzeźb. Brytyjscy urzędnicy twierdzą z kolei, że zostały one nabyte legalnie. Kwestia zwrotu rzeźb z Partenonu jest tematem ogólnoświatowej dyskusji. W grudniu 2022 roku papież Franciszek zdecydował o przekazaniu Grecji trzech fragmentów z Partenonu, przechowywanych dotąd w Watykanie. Wcześniej również Sycylia zdecydowała o przekazaniu Grekom pochodzącego z Partenonu fragmentu fryzu.

Reklama

 


Udostępnij: