You are currently viewing Kościół przestrzega przed wspieraniem zabiegów zmiany płci

Kościół przestrzega przed wspieraniem zabiegów zmiany płci

  • Post author:
Udostępnij:

Nie możemy zachęcać do wspierania zabiegów medycznych opartych na rekonstrukcji lub lekach, które szkodzą ciału. Naszym celem jest raczej pomoc w ponownym odkryciu i pielęgnowaniu człowieczeństwa stworzonego przez Boga – stwierdzają biskupi Anglii i Walii. Wydali oni refleksję duszpasterską na temat gender (tzw. płci kulturowej), podkreślając nauczanie Kościoła i zaznaczając, że towarzyszenie osobom zmagającym się z dysforią płciową jest „złożonym, lecz niezbędnym zadaniem duszpasterskim”.

Reklama

W dokumencie podkreślono, że Kościół z radością wita w swoim łonie wszystkich ludzi, zaznaczając, że tożsamość seksualna osoby nie jest „konstrukcją czysto kulturową lub społeczną”. Obala ideę, zaproponowaną przez ideologię gender, jakoby każdy miał „wewnętrzną” tożsamość płciową, która czasami nie pasuje do biologicznej płci jednostki.
Biskupi zaznaczają, że wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boga, posiadając godność nadaną nam przez Stwórcę i podkreślają, że prowadzenie ludzi do pełni życia w Chrystusie jest procesem zakorzenionym w prawdzie, a także współczuciu.

– Nie możemy zachęcać do wspierania zabiegów medycznych opartych na rekonstrukcji lub lekach, które szkodzą ciału. Naszym celem jest raczej pomoc w ponownym odkryciu i pielęgnowaniu człowieczeństwa stworzonego przez Boga. Wymaga to łagodności, szacunku, cierpliwości i miłości, ponieważ prymat zawsze należy do łaski Chrystusa – stwierdzono.

Wskazano, że to duszpasterskie towarzyszenie wymaga ostrożności w wyborze języka. Wrażliwość i pragnienie okazania szacunku są ważne, ale należy zachować ostrożność, aby oprzeć się pokusie przyjęcia języka ideologii gender i innych instytucji” – stwierdzono.

Dokument przyznaje, że niektóre dzieci i młodzież doświadczają niezgodności płciowej/dysforii. Opieka duszpasterska musi w takich przypadkach wypływać z akceptacji i uznania ciała jako stworzonego, szacunku dla rodziców jako głównych wychowawców i przestrzegania najlepszych praktyk w zakresie zasad ochrony. Nie należy wspierać interwencji medycznych u dzieci – podkreślono.

Biskup David Oakley, biskup Northampton, wyjaśnił, że celem dokumentu jest wsparcie osób pracujących w duszpasterstwie w rozeznaniu tej kwestii, oraz potraktowaniu jej z wyczuciem. – Towarzyszenie ma znaczenie kluczowe dla procesu rozwoju wiary i chcemy podkreślić, że każdy jest mile widziany w Kościele. Ważne jest, abyśmy jako uczniowie Chrystusa naśladowali bezgraniczne miłosierdzie i współczucie Boga, gdy stajemy w obliczu złożoności życia innych osób. Ale musi to być czynione z jasnym zrozumieniem katolickiej wizji osoby ludzkiej oraz integralnego spojrzenia na ludzką seksualność – stwierdził hierarcha.

Reklama

Udostępnij: