Król Karol III!

  • Post author:
Udostępnij:

Karol, najstarszy syn królowej Elżbiety II, został po jej śmierci nowym królem Wielkiej Brytanii.

Reklama
Pierwszą osobą w kolejce do brytyjskiego tronu jest książę Karol, drugie miejsce w linii dziedziczenia zajmuje jego syn, książę William. Oficjalna lista sukcesji brytyjskiego tronu ogłaszana jest przez Pałac Buckingham zawsze, kiedy któryś z członków rodziny królewskiej rodzi się lub umiera.

Król Karol opisał dzisiejszy dzień jako: “moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny”.  “Głęboko opłakujemy odejście umiłowanego Władcy i bardzo kochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie” — czytamy w oświadczeniu nowego władcy. “W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać i wspierać wiedzą o szacunku i głębokim przywiązaniu, jakim darzono Królową” — dodał.

“Clarence House potwierdził w czwartek, że nowy monarcha Wielkiej Brytanii będzie znany jako król Karol III, po śmierci królowej Elżbiety” — podaje Agencja Reutera. Tym samym Karol potwierdził wybór swojego oficjalnego imienia.

Clarence House to rezydencja królewska w Londynie i jest oficjalną siedzibą księcia Walii i jego żony księżnej Kornwalii.

“Członkowie Parlamentu i Izby Lordów zostali wezwani do Londynu. Spotkają się jutro i złożą przysięgę na wierność królowi Karolowi III. Wszystkie sprawy parlamentarne zostaną na pewien czas zawieszone” – przekazał z kolei królewski korespondent Charlie Proctor z portalu Royal Central.

“Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” — napisano w komunikacie Pałacu Buckingham informującym o śmierci Elżbiety II.

Na Pałacu Buckingham flaga została opuszczona. Przed siedzibą brytyjskiej rodziny królewskiej gromadzą się ludzie.

Reklama

 


Udostępnij: