You are currently viewing Król o przestępcach i papierosach
King Charles III and Queen Camilla during the State Opening of Parliament, in the House of Lords at the Palace of Westminster in London. Picture date: Tuesday November 7, 2023.

Król o przestępcach i papierosach

  • Post author:
Udostępnij:

Król Wielkiej Brytanii Karol III przedstawił podczas dzisiejszej mowy tronowej główne plany legislacyjne brytyjskiego rządu. Wśród nich są projekty ustaw związanych z wymiarem sprawiedliwości, walka z paleniem papierosów oraz coroczne przyznawanie licencji na wydobycie ropy i gazu ziemnego.

Reklama

Tegoroczna mowa tronowa, w której król Karol III zapowiada projekt ustaw planowanych przez rząd na najbliższą sesję parlamentu, była pod kilkoma względami szczególna. Karol III po raz pierwszy wygłaszał ją jako monarcha, a poprzedni przypadek, by mowę tronową wygłaszał król, a nie królowa, miał miejsce w 1950 roku. Była to też pierwsza mowa tronowa za kadencji premiera Rishiego Sunaka,

Monarcha zapowiedział, że rząd Sunaka pracuje obecnie nad 21 projektami ustaw. Sześć z nich znajduje się już na ścieżce legislacyjnej. Najwięcej zmian dotyczy wymiaru sprawiedliwości oraz zapobiegania przestępczości.  Wprowadzone ma zostać  niemal automatyczne wydawanie wyroku bezwzględnego dożywocia w przypadku najbardziej brutalnych morderstw. Zniesiona zostanie możliwość warunkowego zwalniania sprawców niektórych ciężkich przestępstw, w tym gwałcicieli. Sprawcy lżejszych przestępstw, zagrożonych karą do jednego roku pozbawienia wolności, zamiast trafiać do więzienia, częściej będą karani pracami społecznymi.

Foto: FB The Royal Family

Inny  projekt przewiduje nałożenie na oskarżonych obowiązku obecności w sądzie w czasie procesu i odczytywania wyroku. To reakcja na kilka bulwersujących opinię publiczną przypadków, w których sprawcy głośnych zabójstw odmówili stawienia się w sądzie i stanięcia twarzą w twarz z rodzinami ofiar.

Na uwagę zasługuje projekt ustawy wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku, nawet gdy osiągną pełnoletność, a także ograniczającej dostępność papierosów elektronicznych.

Podczas mowy tronowej Karol III zapowiedział także, w imieniu rządu, ustawę o autonomicznych samochodach, która będzie podstawą prawną do ich dopuszczenia do ruchu, oraz  wprowadzenie regularnej, corocznej procedury wydawania nowych licencji na wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż na Morzu Północnym.

Reklama

 


Udostępnij: