You are currently viewing Skanowanie w poszukiwaniu noży

Skanowanie w poszukiwaniu noży

  • Post author:
Udostępnij:

Policja w Wielkiej Brytanii będzie potajemnie skanować” za pomocą podczerwieni osoby chodzące głównymi ulicami miast. To nowy pomysł na walkę z epidemią przestępstw z użyciem noża.

Reklama

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Chris Philp powiedział, że nowa technologia “pomoże policjantom zobaczyć noże noszone przez przechodniów pod ubraniem z odległości do sześciu metrów” – podaje “The Evening Standard”. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Technologia ma pozwalać na skanowanie za pomocą telefonów komórkowych. Jak tłumaczą naukowcy z Uniwersytetów Nottingham Trent i Loughborough, wykorzystuje ona zwykłe kamery w połączeniu z “elektromagnetycznymi falami podczerwonymi i unikalnym algorytmem komputerowym” do wykrywania broni ukrytej pod ubraniem.

Dotychczasowe testy wykazały, że technologia może wykrywać ukryte ostrza z odległości do sześciu metrów, nawet gdy znajdują się pod płaszczami czy paskami.
Ogłoszone właśnie działania stanowią kolejne pomysły brytyjskiego rządu na walkę z przestępczością, szczególnie wśród młodzieży. Noże są bowiem bronią preferowaną przez uliczne gangi. Tylko w 2023 roku w Londynie od pchnięcia nożem zginęło 18 nastolatków.

Statystyki przestępczości z użyciem broni białej w stolicy Wielkiej Brytanii rosną każdego roku od czasu pandemii. Między lipcem 2022 roku a czerwcem 2023 roku odnotowano 13,5 tysiąca incydentów, co stanowi ponad dwudziestoprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.

Reklama

 


Udostępnij: