Kto zostanie nowym premierem?

  • Post author:
Udostępnij:

Pięcioro kandydatów na nowego lidera rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, który zarazem zastąpi Borisa Johnsona w roli premiera kraju, starło się w niedzielę wieczorem w  debacie telewizyjnej.
Do najbardziej bezpardonowych wymian zdań dochodziło zwłaszcza między Rishim Sunakiem, który niespełna dwa tygodnie temu zrezygnował z funkcji ministra finansów, a szefową dyplomacji Liz Truss. Truss wytknęła Sunakowi, że “podniósł podatki do najwyższego poziomu od 70 lat”, a to zdławi wzrost gospodarczy, ten zaś oskarżył Truss o propagowanie ekonomii na zasadzie “coś za nic”, a “to nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem, lecz jest socjalizmem”.

Reklama

Jednak cała piątka kandydatów, do której oprócz wymienionych należy szef komisji spraw zagranicznych Izby Gmin Tom Tugendhat, zgodziła się w kilku punktach. Żaden z pretendentów do stanowiska lidera nie ma zamiaru po objęciu władzy rozpisywać nowych wyborów do Izby Gmin, wszyscy chcą utrzymać zobowiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla do zero netto do 2050 r., i żaden z nich nie planuje zaoferować stanowiska w swoim rządzie Borisowi Johnsonowi.

W poniedziałek odbędzie się trzecia runda wyborów w klubie poselskim konserwatystów, po której odpadnie kandydat z najgorszym wynikiem. Posłowie będą głosować, dopóki lista nie zostanie ograniczona do dwóch osób, a spośród finałowej dwójki zwycięzcę wybiorą wszyscy członkowie partii. Nazwisko nowego lidera ma zostać ogłoszone najpóźniej 5 września.

Reklama

Udostępnij: