You are currently viewing Lek na Covid zarejestrowany!

Lek na Covid zarejestrowany!

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych w Londynie dopuściła w piątek Paxlovid, doustny lek na COVID19 produkowany przez koncern Pfizer. Środek będzie podawany dorosłym narażonym na ciężkie przejście choroby.

Reklama

MHRA zaleciła stosowanie leku u dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami COVID19, którzy są narażeni na ciężkie przejście choroby. Paxlovid, który ma postać doustnych pigułek, należy podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-proc. skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka – ogłosił w grudniu Pfizer. Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron – przekazała później firma.
W grudniu Paxlovid został dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w połowie grudnia rekomendację dotyczącą stosowania leku w nagłych sytuacjach, ale nie dopuściła leku do pełnego obrotu. EMA wyjaśniła, że rekomendacje wydane przed dopuszczeniem leku na rynek mają posłużyć regulatorom w krajach unijnych do podjęcia decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem przed jego ostatecznym zatwierdzeniem.

Reklama

Udostępnij: