Mural polskiej artystki w Doncaster

  • Post author:
Udostępnij:

Nowy mural autorstwa znanej polskiej artystki zostanie odsłonięty w Doncaster, w ramach otwarcia festiwalu ArtBomb.

Reklama

Doncaster zostanie wzbogacone o kolejne, niezwykłe dzieło sztuki ulicznej w samym sercu miasta, stworzone przez polską artystkę Jolę Kudelę również znaną pod pseudonimem Yola. Festiwal ArtBomb połączył siły z Instytutem Kultury Polskiej, który również wsparł finansowo powstanie muralu, by odsłonić pracę “They Went to Sea” podczas otwarcia corocznego festiwalu sztuki ArtBomb w Doncaster 11 sierpnia.

Za powstaniem tego niezwykłego muralu kryje się historia powiązana z  filmem, którego obejrzenie będzie możliwe za pomocą wygenerowanego kodu QR lub bezpośrednio za pomocą aplikacji ‘Artivive’ (podczas odsłonięcia muralu).

Tytuł muralu “They Went To Sea”” został zainspirowany przez limeryk “The Jumblies” Edwada Lear’a.  Jola Kudela opisując inspiracje, z której narodził się pomysł na jej prace wspomina: “Poemat mówi o grupie, która wybrała się w podróż, by odkryć świat w najmniej odpowiedni sposób, za pomocą sita. To historia ludzi, którzy porzucają stary ‘status quo’ w poszukiwaniu czegoś nowego, co może być interpretowane jako metafora ruchów migracyjnych na całym świecie”.

Yola dodaje: “Chciałam stworzyć abstrakcyjną i dynamiczną kompozycję, zawierającą ruch ludzkich ciał, podążających za rytmem muzyki. By to osiągnąć, skontaktowałam się z Malgorzata Dzierżoń, wiodąca polska choreografką i współ-dyrektor artystyczną Fertile Ground, formacji tanecznej oddanej pracy twórczej, wyjazdom artystycznym i rozwojowi nowych talentów w północnej Anglii. Tancerze są otoczeni symbolicznym morzem stworzonym za pomocą algorytmu, który generuje graficzne fale w czasie rzeczywistym używając natężenia emitowanego światła i ruchu tancerzy, a także częstotliwości muzyki”. Wideo dostępne jest tutaj – https://vimeo.com/723720808.

Z pojedynczych klatek filmu ukazującego choreografię taneczną, Yola stworzyła grafikę, która później została odwzorowana jako ogromny mural przez artystów Art of Protest Projects prowadzona przez Toma Jackson’a z siedzibą w Yorkshire. Mural dumnie zajmuje miejsce na ulicy Cleveland, wykonany na ścianie z czerwonej cegły, opowiadając różnorodność historii w ramach jednego dzieła sztuki. Oficjalne odsłonięcie odbędzie się podczas otwarcia festiwalu ArtBomb 2022, 11. Sierpnia o godz. 19:00.

Specjalne podziękowania za muzykę skomponowana na potrzeby projektu należą się Julie Kent oraz tancerzom biorącym udział w przedsięwzięciu: Esmée Halliday, Lila Naruse, Beth Veitch, Benedicta Valentina Mamuini, Jonathan Curry, Dzikamai W Mudamburi, Renaud Wiser.

Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej, :

„Mamy przyjemność wesprzeć projekt muralu autorstwa Joli Kudeli zatytułowanego “They Went To Sea”, który zostanie odsłonięty 11. Sierpnia w Doncaster. Mural opowiada historie ludzi, którzy opuszczają swoje domy i rozpoczynają podróż, by odnaleźć swoje miejsce na Ziemi. Temat jest niezwykle bliski sercom wielu Polaków, którzy opuścili rodzimy kraj po II Wojnie Światowej osiedlając się w Wielkiej Brytanii, która szybko stała się dla nich nowym domem.

Polska nie tak dawno dołączyła do Unii Europejskiej, a polscy migranci są jedna najliczniejszych mniejszości narodowych w Wielkiej Brytanii. Dziś wielu z nas rozwija tu swoje kariery zawodowe, założyło rodziny i stało się ważną częścią społeczeństwa brytyjskiego, także w Doncaster.

Projekt nabrał nowego znaczenia 24. lutego wraz z brutalnym atakiem Rosji na Ukrainę. Ponad 4 miliony uchodźców przekraczających granice znalazło w Polsce bezpieczna przystań i wsparcie. Wielu wyemigrowało do innych krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii. Polska gości obecnie ponad 3 miliony członków ukraińskiej społeczności jednocześnie będąc jedynym krajem, w którym nie powstały nigdy obozy dla uchodźców.

W Instytucie Kultury Polskiej wierzymy, że na tle tej wojny jesteśmy zobowiązani, by szerzyć wartości oraz dziedzictwo kulturowe Europy Centralno-Wschodniej, a także promować współczesnych artystów, dlatego wspieramy projekty takie jak “They Went To Sea”, które wyrażają solidarność i współczucie dla potrzebujących, jednocześnie budując nowe mosty pomiędzy kulturami naszych krajów”.

Reklama

 


Udostępnij: