You are currently viewing Nadchodzi fala upałów w UK

Nadchodzi fala upałów w UK

  • Post author:
Udostępnij:

Czerwiec był jednym z najzimniejszych w ponad dekady dla południowo-wschodniej Anglii oraz najchłodniejszym od 2015 roku w całej Wielkiej Brytanii. Było sporo deszczów. Teraz będzie znacznie cieplej.

Reklama

Prognozy sugerują, że temperatury zaczną rosnąć od 9 lipca, początkowo osiągając około 25 stopni Celsjusza, a pod koniec miesiąca mogą wzrosnąć do ponad 30 stopni. Exacta Weather ostrzega Brytyjczyków, aby przygotowali się na „potencjalny scenariusz kopuły ciepła”, z prądami powietrznymi z Azorów i Afryki, które mogą podnieść temperatury do grubo ponad 30 stopni na początku sierpnia.
„Jeśli sytuacja będzie rozwijać się zgodnie z prognozami, nie ma powodu, dla którego temperatury nie miałyby osiągnąć co najmniej 35 stopni, szczególnie w południowych regionach” – czytamy w jednej z jego wypowiedzi.

Met Office  prezentuje bardziej wyważone prognozy. Od 15 do 29 lipca przewiduje zmienne warunki pogodowe, z okresami deszczu i pochmurnej pogody przeplatanymi suchymi i pogodnymi okresami. Zachodnie regiony będą najwilgotniejsze, podczas gdy wschodnie będą bardziej suche. W połowie miesiąca możliwe jest ustabilizowanie się warunków, co przyniesie więcej suchej pogody, choć nadal istnieje ryzyko opadów deszczu.

Początkowo temperatury będą zbliżone do średnich, ale później istnieje większa szansa na cieplejsze niż przeciętne warunki. Może wystąpić kopuła ciepła – zjawisko, w którym wysokie ciśnienie atmosferyczne działa jak pokrywa, zatrzymując gorące powietrze w określonym obszarze. W Wielkiej Brytanii takie zjawisko może prowadzić do znacznych wzrostów temperatur, wpływając na codzienne życie mieszkańców i funkcjonowanie infrastruktury.

Reklama

 


Udostępnij: