You are currently viewing Zamiast króla – królowa

Zamiast króla – królowa

  • Post author:
Udostępnij:

Karol III nie wziął udziału w obchodach Wielkiego Czwartku w Katedrze Worcester. Zamiast niego poprowadziła je królowa Kamila. W trakcie nabożeństwa odtworzono specjalną wiadomość od monarchy.

Reklama

Z uwagi na leczenie onkologiczne Karol III nie wziął  udziału w tradycyjnym nabożeństwie Wielkiego Czwartku. Zgromadzeni mieli okazję usłyszeć tam odczytane przez króla fragmenty pisma. Odtworzono im także nagranie ze specjalnym wielkoczwartkowym przesłaniem od monarchy. – To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Czwartku zajmuje szczególne miejsce w moim sercu – stwierdza Karol III w jego wstępie cytowanym przez agencję Reutera.

W dalszej części nagrania przypomina on źródło święta, przytaczając biblijną opowieść o umyciu przez Jezusa stóp swoim uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy. – (Jezus) dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem – mówi monarcha. Kontynuując, Karol III podkreśla, jak istotne jest “wyciąganie pomocnej dłoni, zwłaszcza gdy jesteśmy w potrzebie”. – Dziś szczególnie modlę się o to, by przykład naszego Pana nadal nas inspirował do służenia sobie nawzajem – dodaje.

W imieniu króla Karola III nabożeństwo w Worcester poprowadziła jego małżonka, królowa Kamila. W ciągu ostatnich miesięcy zastępowała go już wielokrotnie. Tym razem, zgodnie z wielowiekową tradycją, monarchini rozdała zasłużonym w pomocy Kościołowi i lokalnej społeczności specjalnie wybite z tej okazji monety. Liczba otrzymujących ten upominek osób zmienia się każdego roku. Jest ona jednak zawsze taka, jak wiek panującego monarchy. Sakiewki dostało więc 75 kobiet oraz 75 mężczyzn – opisuje BBC.

 

Karol III z przesłaniem z okazji Wielkiego Czwartku
Getty Images
Portal dodaje, że publicznego występu króla można spodziewać się w niedzielę, kiedy to będzie on przewodniczyć wielkanocnej mszy w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Msza ma jednak mieć bardziej kameralny niż zwykle charakter.

ZOBACZ TEŻ: Fałszywe rosyjskie doniesienia o śmierci Karola III. Brytyjska ambasada w Moskwie reaguje

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

POWIĄZANE TEMATY

William “na terytorium” Kate. “Powinna tutaj siedzieć”

“Jesteś odważna, kochamy cię”. Ze świata płyną wyrazy wsparcia

PREMIUMZwolennicy teorii spiskowych czekali na “dowód życia”. Kate mówi o “niezwykle trudnych miesiącach”

PODZIEL SIĘ
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
WYŚLIJ ZNAJOMEMU
WIELKA BRYTANIA
KRÓL KAROL III
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA
WIELKANOC

PRYWATNOŚĆ I INFORMACJE
KANAŁY

Reklama

Udostępnij: