Nadchodzi weekend z Chopinem  

  • Post author:
Udostępnij:

Festiwal Chopina, który odbędzie się w już w ten weekend 15/16 października w Polskim Ośrodku Społeczno Kulturalnym POSK w Londynie, będzie celebracją polskiego muzycznego geniusza. Podczas Festiwalu wykonane będą jedynie utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina.

Reklama

Festiwal rozpocznie Koncert Galowy w teatrze POSK, 15 października o 18.00,  z udziałem wybitnego pianisty i laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Janusza Olejniczaka. Wystąpią także – gitarzysta Adama Palma, który wykona kompozycje Chopina ze swojego albumu Adam Palma meets Chopin. Sopran Ewa Majcherczyk i baryton Marcin Gesla, nadają dodatkowej barwy wieczorowi wyborem piosenek Chopina przy akompaniamencie Ewy Osińskiej,  a Artur Haftman  rozpocznie Koncert Galowy uroczą Romanzą: Larghetto z Koncertu Chopina no.1 E minor Op.11.

 

Po Koncercie Galowym, o godz. 20.30, Klub Jazzowy w  POSKu zaprezentuje   Chopin Jazz, wieczór chopinowskich kompozycji granych i śpiewanych w jazzowym idiomie. Wystąpią – unikalna wokalnie jazzowa grupa „Alle Choir London feat. Kevin Fox” oraz  wyjątkowi artyści John Donegan (pianino), Stephen Ellery (saksofon) i ich muzycy.

 

W niedzielę, 16 października o 15.00, teatr POSK odtworzy atmosferę popularnych warszawskich koncertów “Łazienkowskich “. Koncert uświetnią – gwiazda i finalista ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego  Kamil Pacholec , pianista John Paul Ekins (

(niektóre kompozycje zagra przy  udziale tancerki Natalii Meksy).

Wybitna współczesna  harfistka ukraińska Liza Rakovska wykona utwory Chopina w duecie z flecistką  Leonor Luz ,  a w kilku kompozycjach towarzyszyć jej będzie Rozanna Madylus, ukraińska  mezzo- sopranistka.

 

Oprócz muzyki Chopina, Festiwal proponuje dodatkowe atrakcje i wydarzenia.

Będzie projekcja filmu  Jerzego Antczaka Chopin: Pragnienie Miłości z Piotrem Adamczykiem i Danutą Stenka w rolach głównych, który zostanie wyświetlony w niedzielę, 16 października, w  Teatrze POSK o godz. 18.00. Wystawę o Chopinie w Galerii POSK  zorganizują wspólnie Instytut Chopinowski  w Warszawie i Biblioteka POSK.

Wykład o Chopinie odbędzie się w sobotę w  klubie jazzowym w POSK o godz. 17.00, zorganizują go wspólnie Instytut Chopinowski  w Warszawie i Biblioteka POSK.

W niedzielę, 16 października, przed koncertem Łazienkowskim, Lady Rose Cholmondeley, prezes Towarzystwo Chopina w Wielkiej Brytanii, wygłosi wykład  Chopin’s visit to Britain, 1848 o godz. 14,00 w klubie jazzowym.

Również w niedzielę, w drugim dniu Festiwalu, dzień przed 173 rocznicą śmierci Fryderyka Chopina, o godzinie 10.00  Ks. Prałat Stefan Wylężek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, będzie celebrował  Mszę świętą w intencji Chopina w kościele pw św. Andrzeja Boboli, w Hammersmith.

Wybitny historyk, profesor Norman Davies, napisał specjalny esej o Chopinie – Poeta fortepianu, świata obywatel, który będzie  opublikowany w programie Festiwalu.

Reklama


Udostępnij: