You are currently viewing Najbogatsza rodzina w Wielkiej Brytanii skazana za wykorzystywanie pracowników

Najbogatsza rodzina w Wielkiej Brytanii skazana za wykorzystywanie pracowników

  • Post author:
Udostępnij:

Czterech członków najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii usłyszało wyroki skazujące za wykorzystywanie pracowników z Indii.
Prakash i Kamal Hinduja, a także ich syn Ajay z żoną Namratą, zostali skazani przez szwajcarski sąd na wyroki od 4 lat do 4,5 roku więzienia, za wyzysk i nielegalne zatrudnianie pracowników. Zostali jednak uniewinnieni od poważniejszego zarzutu handlu ludźmi. “Jestem zszokowany. Będziemy walczyć do samego końca” – powiedział po wydaniu wyroku Robert Assael, prawnik oskarżonych.

Reklama

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii, której majątek szacuje się na 37 mld funtów (189 mld złotych), płacili swoim służącym sprowadzanym z Indii 8 dolarów za 18-godzinny dzień pracy. To mniej niż jedna dziesiąta kwoty minimalnej ustalonej przez szwajcarskie prawo – informuje BBC. Trzej pracownicy, którzy trafili do domu rodziny Hunduja nad jeziorem Genewskim, twierdzili, że pracodawcy skonfiskowali ich paszporty, ograniczali ich wyjścia z domu i dawali spać na materacach na podłodze piwnicy bez okien.
Obrona argumentowała, że poza płacą pracownicy otrzymywali również inne świadczenia takie jak wyżywienie i nocleg. Twierdziła również, że służba nie pracowała przez cały czas. “Jeśli usiądziesz i obejrzysz film z dziećmi, czy można to uznać za pracę? Nie sądzę” – powiedział podczas procesu prawnik rodziny.

Prokurator Yves Bertossa mówił z kolei, że rodzina Hinduja wydawała więcej na swojego psa niż na zatrudnionych pracowników. W ciągu roku przeznaczała na utrzymanie zwierzęcia 10 000 dolarów. Służący nie mieli dostępu do swoich pieniędzy na miejscu, ponieważ były przelewane na ich indyjskie konta.

Po wydaniu wyroku prokuratura złożyła wniosek o natychmiastowe aresztowanie młodszego małżeństwa, jednak sąd go odrzucił. Ajay i Namrata uczestniczyli w postępowaniu, ale nie przyszli w dniu odczytania wyroku. Prakash i Kamal nie pojawiali się na sali sądowej, powołując się na zły stan zdrowia. Według obrony rodziny, w momencie wydania wyroku cała czwórka przebywała w Maroku. Kamal ma odbywać leczenie w tamtejszym szpitalu.

Prawnicy reprezentujący oskarżonych powiedzieli, że odwołają się od wyroku, a ich klientów obowiązuje wciąż domniemanie niewinności.

Mająca hinduskie korzenie rodzina Hinduja jest właścicielem globalnego konglomeratu Hinduja Group, który ma udziały w spółkach z takich sektorów, jak mobilność, media, infrastruktura i energia. Według rankingu “The Sunday Times Rich List” za 2023 rok, jej majątek 37,2 mld funtów.

Reklama

Udostępnij: