Nurkowie odkryli u wybrzeży południowej Kornwalii duże skupiska rzadkich, różowych, zwapniałych wodorostów – podało na portalu BBC. Chodzi o maerl – rzadkie algi koralowe.
Rządowy Natural England w komunikacie poinformował o odkryciu, które zdumiało badaczy. Nikt bowiem nie spodziewał się różowych dywanów tych rzadkich alg u wybrzeży Kornwalii. Eksperci twierdzą, że „złoża maerl – stanowią podstawę morskich łańcuchów pokarmowych na tym obszarze i są niezwykle ważne dla lokalnego ekosystemu”.
Badacze 79 różnych rodzajów zwierząt żyjących na maerlu u wybrzeży półwyspu Roseland i zatoki St Austell. Według Natural England, występowanie koralowca pomaga we wspieraniu populacji ryb i stanowi podstawę zdrowego rybołówstwa. Jest nazywany „niezastąpionym siedliskiem”. W komunikacie zaznaczono, że „złoża maerlu w ujściach rzek Fal i Helford są znane od dawna”. Dla tych w 2005 roku wyznaczono obszar chroniony.
Znacznie mniej wiadomo o algach zasiedlających wybrzeża Kornwalii. Aby dowiedzieć się więcej Natural England zorganizował w lipcu wyprawę z użyciem podwodnego drona.
Urzędnicy zapewniają, że zgormadzone informacje mają posłużyć do ochrony cennych alg. – To niesamowite pomyśleć, że w Wielkiej Brytanii, w zasięgu wzroku od brzegu, wciąż znajdują się zupełnie nieodkryte miejsca – powiedziała ekspert do spraw morskich Natural England Angela Gall.