Paliwa z Rosji nie potrzebujemy

  • Post author:
Udostępnij:

W czerwcu – pierwszy raz w historii – Wielka Brytania nie importowała żadnego paliwa z Rosji – podaje BBC. Dane zostały opublikowane w dniu, kiedy Ukraina świętowała swoje odzyskanie niepodległości.

Reklama

Wielka Brytania zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie zobowiązała się do wycofania importu rosyjskiej ropy do końca tego roku, a gazu ziemnego najszybciej, jak jest to możliwe. I udało się! Jak podaje BBC, Wielka Brytania w czerwcu nie importowała paliw z Rosji. To pierwszy raz w historii, od kiedy transakcje notowane są w oficjalnych komunikatach. Ich wartość spadła o 499 mln funtów, czyli 100 proc., porównując średnią z 12 miesięcy do lutego.

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że rok temu Brytyjczycy importowali z Rosji ok. 4 proc. gazu i 11 proc. ropy naftowej. Również wartość rynku innych importowanych towarów znacznie się zmniejszyła. W czerwcu spadła ona o 33 mln funtów, co jest najniższym wynikiem od początku rejestru, czyli od stycznia 1997 r. – podaje BBC.

Nie tylko wartość importu zmalała, ale i  eksportu, który zmniejszył się o prawie 70 proc. i wynosi obecnie 168 mln funtów.

Reklama

Udostępnij: