You are currently viewing Wielka Brytania w recesji?

Wielka Brytania w recesji?

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski PKB spadł w czwartym kwartale o 0,3 proc., po spadku o 0,1 proc. w trzecim. Wielka Brytania weszła więc w techniczną recesję.

Reklama

To gorzej, niż myśleli analitycy. Oczekiwano spadku PKB w czwartym kwartale o 0,1 proc. Licząc rok do roku, PKB spadł o 0,3 proc., po wzroście o 0,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Prognozowano wzrost o 0,1 proc. W grudniu PKB spadł o 0,1 proc. w porównaniu z listopadem a jego wzrost był zerowy w porównaniu z takim samym miesiącem 2022 r.

Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 5,25 proc. Zasygnalizował jednak, że dokonuje przeglądu swojej polityki pieniężnej. Zdaniem przedstawicieli rządu spadek PKB był skutkiem m.in. podwyższonej inflacji oraz wysokich stóp procentowych. -Ostatnie dane są poniżej oczekiwań. Mogą one wzbudzać wątpliwości, co do siły gospodarki w nadchodzących kwartałach. Większość sektorów jest słaba, ale optymiści będą wskazywać na to, że jest duże pole do cięć stóp procentowych, jeśli trendy dotyczące inflacji oraz PKB się umocnią – twierdzi Neil Birrell, dyrektor inwestycyjny w firmie Premier Milton Investments.

Reklama

Udostępnij: