Pogrzeb Elżbiety II 19 września

  • Post author:
Udostępnij:

Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek, 19 września, w  południe.

Reklama

W poniedziałek w południe rozpoczną się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim – poinformował Pałac Buckingham. Zwykle pogrzeb odbywa się 10 dni po śmierci monarchy, w tym przypadku od śmierci do pogrzebu minie 11 dni. Dzień pochówku  będzie dniem wolnym od pracy.

W komunikacie przedstawiono szczegóły ostatniej drogi Elżbiety II. Rozpocznie się ona w niedzielę 11 września, kiedy o godzinie 11 polskiego czasu trumna z ciałem królowej zostanie wyprowadzona z posiadłości w Balmoral. Stamtąd trafi do Pałacu Holyrood, rezydencji monarchów brytyjskich w Szkocji. Spocznie w Sali Tronowej, aby personel pałacu mógł złożyć hołd królowej.

W poniedziałek, 12 września, król z małżonką przyjadą do Edynburga, by o godzinie 15 przejść z procesją z Pałacu Holyrood do katedry św. Idziego. Przed 16 trumna ozdobiona koroną Szkocji zostanie wniesiona do katedry. Tam zgromadzeni będą mogli oddać hołd Elżbiecie II. O 20:20 król i  członkowie rodziny królewskiej odbędą czuwanie.

We wtorek 13 września o godzinie 18 trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu. Z ciałem królowej będzie leciała księżniczka Anna, jedyna córka Elżbiety II. Z bazy Królewskich Sił Powietrznych pod Londynem trumna zostanie przewieziona do Pałacu Buckingham, gdzie hołd złożą członkowie rodziny królewskiej.

W środę 14 września na trumnie ułożony zostanie symbol imperium brytyjskiego – brytyjska korona państwowa. 22 minuty po 15 trumna przejedzie z Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. Procesja będzie transmitowana na ekranach ustawionych w londyńskich parkach.

O godzinie 16 w Pałacu Westminsterskim arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Po tym trumna z ciałem zostanie wystawiona na widok publiczny aż do poniedziałku. W tym czasie będzie można złożyć hołd królowej. Pałac odwiedzą tłumy – gdy w 2002 roku wystawiono tam trumnę z ciałem Elżbiety, królowej matki, siedzibę brytyjskiego parlamentu odwiedziło ponad 200 tysięcy osób.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września o godzinie 12 polskiego czasu w Opactwie Westminsterskim, gdzie królowa została koronowana w 1953 roku i brała ślub z księciem Filipem w 1947 roku. W Opactwie odprawiony był też pogrzeb królowej matki. BBC podaje, że wśród gości znajdą się m.in. członkowie rodziny, premierka Liz Truss, byli premierzy i głowy państw.

Następnie trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego, gdzie pochowani są również jej rodzice – Jerzy VI i Elżbieta Bowes-Lyon, a także siostra królowej, księżniczka Małgorzata. W to miejsce przeniesiona zostanie też trumna z ciałem zmarłego rok temu księcia Filipa.

Reklama

Udostępnij: