Polska i Wielka Brytania sojusznikami od lat

  • Post author:
Udostępnij:

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace był dzisiaj w Polsce. W Zamościu wziął udział w uroczystości podczas której wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom sprzęt systemu “mała NAREW” oraz zatwierdził umowę ramową na system “Pilica”.
Wallace powiedział, że Polska i Wielka Brytania są bardzo bliskimi sojusznikami od ponad 150 lat. – Dlatego też jest to oczywiste, że chcemy wspólnie stawić czoła zagrożeniu ze strony Rosji, dlatego tak blisko ze sobą współpracujemy jednocześnie wzmacniając siebie i dając sobie wzajemnie gwarancję bezpieczeństwa – oświadczył.

Reklama

Według niego z wojny na Ukrainie płyną wnioski dotyczące m.in. obrony powietrznej. – Niezależnie jak silne i zdolne są siły lądowe, czy też pancerne, bez dobrej i zdecydowanie bardzo rozwiniętej obrony powietrznej jesteśmy nadal narażeni na ataki, czy to ze strony statków powietrznych, czy też dronów. Dlatego Polska i Wielka Brytania inwestują w tym samym czasie w rozwiązania nowej generacji – mówił sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. Dodał, że kolejnym wnioskiem płynącym z wojny na Ukrainie jest to, że “jeżeli nie mamy własnych zdolności obronnych, to możemy być w naprawdę trudnej sytuacji, jeżeli dojdzie do wybuchu wojny”.

Reklama

Udostępnij: