You are currently viewing Polska jest 23 na świecie

Polska jest 23 na świecie

  • Post author:
Udostępnij:

Polska jest na 23 miejscu na świecie i 6 w UE pod względem wielkości PKB, które osiągnęło wartość ok. 660 mld USD. Tak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Reklama

 

Pod względem PKB wyżej notowane w UE są Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Holandia. Gdy uwzględnimy całą Europę, wyższe PKB ma: Wielka Brytania, Rosja i Szwajcaria, czyli że Polska jest na 9 pozycji. PKB Polski jest jednak wyższe niż choćby Szwecji, Belgii, Irlandii i Austrii.

Dla porównania PKB USA to 23 bilonów dolarów, Chin – 16,9 biliona dolarów, trzecia na świecie jest Japonia z PKB na poziomie 5,1 biliona USD, na czwartej pozycji są Niemcy (4,2 biliona dolarów). W pierwszej dziesiątce ekonomicznych liderów w ujęciu globalnym są także: W. Brytania, Indie, Francja, Włochy, Kanada i Korea Południowa.

Prognozy MFW są takie, że jeżeli USA i Chiny utrzymają, obecne średnie poziomy wzrostu PKB z ostatnich kilku lat, to za 10 lat w roku 2031, gospodarka chińska pod względem wielkości PKB, wyprzedzi gospodarkę USA. Drugą dwudziestkę otwiera Brazylia, Australia, Rosja, Hiszpania, Meksyk, Indonezja, Iran, Holandia, Turcja, a zamyka Szwajcaria. Przed Polską jest jeszcze Arabia Saudyjska i Tajwan.

Reklama

Udostępnij: