You are currently viewing Premier Sunak w Kijowie

Premier Sunak w Kijowie

  • Post author:
Udostępnij:

W najbliższym roku Rishiego Sunaka zwiększy pomoc dla Ukrainy o 200 mln funtów do kwoty 2,5 mld. Deklaracja ta zbiegła się z nieoczekiwaną wizytą brytyjskiego premiera w Kijowie.

Reklama

– Jestem w Ukrainie, aby przekazać prostą wiadomość. Nasze wsparcie nie może i nie będzie słabnąć – napisał na platformie X Rishi Sunak. Brytyjski premier podkreślił, że Wielka Brytania jest jednym z najbliższych partnerów Ukrainy, ponieważ wie, że jej bezpieczeństwo zależy od bezpieczeństwa ogarniętego wojną kraju.
Równocześnie brytyjski rząd zapowiedział dziś (12 stycznia), że w ciągu najbliższego roku finansowego 2024/2025 Wielka Brytania przeznaczy na pomoc wojskową dla Ukrainy 2,5 mld funtów. Rocznie to o 200 mln funtów więcej niż 2023 r. oraz 2022 r., kiedy na ten cel trafiało 2,3 mld funtów. Tyle samo z łącznego pakietu 2,5 mld funtów trafi też na produkcję tysięcy wojskowych dronów. Zgodnie z zapowiedziami władz ma to być największa dostawa tego typu sprzętu, w większości wyprodukowanego w Wielkiej Brytanii.

Celem dzisiejszej wizyty Rishiego Sunaka w Ukrainie było natomiast podpisanie porozumienia w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. To pokłosie deklaracji o gwarancjach bezpieczeństwa, które padły na zeszłorocznym szczycie NATO w Wilnie. Jak podkreśla brytyjski rząd, Wielka Brytania będzie pierwszym z krajów Sojuszu, który je zawrze.

Umowa między Wielką Brytanią a Ukrainą określi zakres udzielanego przez ten pierwszy kraj wsparcia, uwzględniającego wymianę informacji wywiadowczych, cyberbezpieczeństwo, szkolenia medyczne i wojskowe oraz współpracę w zakresie przemysłu obronnego. Zobowiązuje ją również do zapewnienia „szybkiej i trwałej” pomocy Ukrainie, gdyby Rosja kiedyś zaatakowała Ukrainę ponownie.
Brytyjski premier po raz pierwszy odwiedził Ukrainę w listopadzie 2022 roku, wkrótce po tym, jak objął to stanowisko. Dotychczasowa kwota 4,6 mld funtów przekazana na cele wojskowe plasuje Wielką Brytanię na drugiej pozycji darczyńców zaraz po Stanach Zjednoczonych.
Do wizyty Rishiego Sunaka dochodzi niecałe trzy tygodnie przed zaplanowanym na 1 lutego nadzwyczajnym unijnym szczytem, zwołanym specjalnie po to, zatwierdzić  udzielanie Ukrainie wieloletniej pomocy.

Reklama

 


Udostępnij: