Michał Kuczmierowski, były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, został dziś zatrzymany przez policję w Londynie.
Sąd wydał wcześniej wobec Michała Kuczmierowskiego Europejski Nakaz Aresztowania oraz nakaz aresztowania obejmujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) był od sierpnia poszukiwany listem gończym. W poniedziałek po południu portal wPolityce.pl podał nieoficjalnie, że ostatecznie doszło do zatrzymania Kuczmierowskiego w Londynie, a we wtorek ma on stanąć przed tamtejszym sądem ekstradycyjnym. Chwilę po godz. 15 informację o zatrzymaniu potwierdziła prokuratura. Brytyjska Narodowa Agencja do spraw Przestępczości przekazała, że Kuczmierowski jest w areszcie i we wtorek stanie przed sądem w londyńskiej dzielnicy Westminster.
Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w RARS. Jak informowała w czerwcu Prokuratura Krajowa, “polegają na podejrzeniu preferencyjnego traktowania niektórych podmiotów gospodarczych i akceptacji zbyt wysokich cen oferowanych towarów, w tym między innymi w związku z dostawą agregatów prądotwórczych oraz maseczek ochronnych i innych towarów związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii koronawirusa COVID-19”.
“Wątpliwości budzi również fakt, że jeden z dostawców, który swoją działalność zarejestrował zaledwie trzy miesiące przed realizacją zamówienia publicznego, nabył od chińskich podmiotów agregaty prądotwórcze za łączną kwotę około 69 mln zł, a następnie sprzedał te same agregaty Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za kwotę ponad 350 mln zł” – informowali śledczy. “W kilku przypadkach istnieje także podejrzenie wyboru oferty pomimo braku odpowiedniego doświadczenia oferenta oraz pomimo braku odpowiednich zabezpieczeń wykonania umowy” – dodano.
Pod koniec lipca prokuratura informowała o zatrzymaniu dyrektorki biura zakupów RARS Justyny G. oraz kierowniczki działu zakupów Joanny P. Usłyszały zarzuty przekroczenia uprawnień. Miało ono polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy.
Z kolei 22 sierpnia poinformowano o postanowieniach o przedstawieniu zarzutów wobec byłego szefa RARS Michała Kuczmierowskiego oraz twórcy marki odzieżowej “Red is Bad” Pawłą Sz., który za pośrednictwem swojej spółki realizował zlecenia na rzecz RARS.
Kilka dni temu Michał Kuczmierowski przekonywał w mediach, że w Londynie zamierza szukać pracy. Zaznaczył, że złożył też wniosek o list żelazny, który miałby zagwarantować mu możliwość odpowiadania z wolnej stopy.