You are currently viewing Przyjaźń polsko-angielska kwitnie w Blackpool

Przyjaźń polsko-angielska kwitnie w Blackpool

  • Post author:
Udostępnij:

“Reunion party”, spotkanie polonijne organizowane przez Blackpool Polish Community odbyło się 3 lutego. Było to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Polaków mieszkających w Blackpool, ale również Anglików, którzy w jakiś sposób byli związani z działającym do 1999 roku The White Eagle Club przy Hornby Rd. Uroczystość odbyła się w Blackpool Subscription Bowling Clubm prowadzonym między innymi przez Nicka Kowalskiego, artystę, nauczyciela sztuki, syna polskiego weterana.

Reklama

Przyjaźń polsko – angielska w Blackpool ma głębokie korzenie. Żołnierze tych dwóch odległych krajów wspólnie walczyli “za wolność naszą i waszą” w czasie drugiej wojny światowej. Ogromna część Polaków po zakończeniu konfliktu nie mogąc wrócić do ojczyzny (między innymi z obawy przed prześladowaniami), została w UK.

Wspomniany wcześniej The White Eagle Club cieszył się ogromną popularnością nie tylko wśród polskich weteranów. Był czymś zupełnie innym. Ostoją polskiej kultury, ośrodkiem w którym odbywały się najważniejsze dla Polaków uroczystości, ale również elitarnym miejscem spotkań z przepysznym jedzeniem, do którego można było wejść tylko pod krawatem! Jeśli ktoś go nie posiadał…musiał go wypożyczyć. Jeśli mieszkacie w Blackpool, ale nie pamiętacie czasów jego świetlności, koniecznie zapytajcie waszych rodziców, albo dziadków — na pewno usłyszycie wiele pozytywnych opinii.

“Reunion party” w Blackpool odbyło się po raz drugi, ale na pewno nie ostatni. Arkadiusz Miedziak, Dariusz Bigaj, Marcin Kubiński od ponad dwóch lat starają się jednoczyć i motywować do działania miłośników historii oraz tych, dla których polsko — angielska przyjaźń ma znaczenie.

Już niedługo na Facebooku Blackpool Polish Community pojawią się zdjęcia z ostatniego spotkania.

Anna Paprzycka

Reklama

 


Udostępnij: