Przymusowa przeprowadzka polskiej parafii

  • Post author:
Udostępnij:

Polska wspólnota wierzących w Little Brompton po 79 latach obecności Oratory (od 1942 roku), nie otrzymała pozwolenia na dalsze korzystanie z tej świątyni. W kwietniu wspólnota zainaugurowała działalność w nowym miejscu.

Reklama

Informacje ze strony parafii św. Wojciecha: „Po niemal 80 latach obecności w Little Brompton Oratory, decyzją Ojców Oratorianów Polacy zostali pozbawieni możliwości korzystania z tego wyjątkowego miejsca. Ta niezrozumiała, ale też krzywdząca i w pewnym sensie niesprawiedliwa dla naszej parafii decyzja nie tylko uniemożliwiła nam podjęcie intensywnych działań koniecznych do odtworzenia zniszczonego przez pandemię duszpasterstwa, ale również skutecznie utrudniła nam zwyczajne funkcjonowanie. W tym czasie bardzo boleśnie doświadczyliśmy swoistej „kościelnej bezdomności” i marginalizacji.

Po ponad roku znacznie ograniczonego korzystania z kościoła Maria Assumpta Chapel na High Street Kensington oraz wielu miesiącach intensywnych poszukiwań, udało nam się znaleźć wspólnotę, która pragnie nas przyjąć i użyczyć nam swojej świątyni, gdzie będziemy mogli kontynuować zakłócony przez pandemię oraz decyzję Ojców Oratorianów dynamiczny rozwój naszej parafii. Jest to jednak wspólnota Kościoła anglikańskiego.

Po otrzymaniu stosownych pozwoleń oraz sfinalizowaniu kwestii prawno-finansowych, inauguracja nastąpiła w symboliczną Niedzielę Miłosierdzia, 24 kwietnia 2022 roku. To dzień, w którym przypadał też parafialny odpust ku czci  św. Wojciecha.

St. Cuthbert’s Church jest wyjątkowo pięknym kościołem anglikańskim klasy pierwszej (High Church / Anglo-Catholicism) znajdującym się przy 50 Philbeach Gardens, Earls Court, London SW5 (dzielnica Kensington & Chelsea). Kościół został zbudowany w latach 1884–87 według projektu architekta Hugha Roumieua Gougha. Proboszczem parafii jest Rev’d Fr Paul Bagott. Więcej informacji na temat kościoła można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.saintcuthbert.org/.

O przymusowej przeprowadzce mówił w „Tygodniu Polskim” nasz publicysta, ksiądz Bartosz Rajewski z parafii pw. św. Wojciecha. – Nasza wspólnota została pozbawiona kościoła, z którego korzystaliśmy od 1942 roku. W tym roku obchodzimy 80-lecie istnienia naszej parafii. Świadomie nie używam tu trybu przypuszczającego i nie mówię „obchodzilibyśmy”, ponieważ parafia nadal istnieje, ma się bardzo dobrze i przygotowuje się do jubileuszu. Oficjalnie z Little Brompton zostaliśmy wyproszeni z powodu pandemii. Było to na początku marca 2020 roku. Później, gdy świątynie zostały otwarte, my nadal nie mogliśmy wrócić. Tłumaczono nam, że wciąż trwa pandemia, a z Little Brompton korzystają tylko i wyłącznie starsi zakonnicy, dlatego wymagana jest permanentna izolacja tego miejsca. I tak to trwało. Później przestałem otrzymywać jakiekolwiek odpowiedzi na moje zapytania kierowane do gospodarzy tego miejsca. Finalnie jednak nadeszła odpowiedź, której się spodziewaliśmy: z uwagi na sytuację po pandemii i konieczność przemodelowania posługi duszpasterskiej w naszej parafii, nie przewidujemy otwarcia Little Brompton Oratory dla użytkowania publicznego. Próbowałem przekonać ojców filipinów do zmiany stanowiska. Wiele w tym względzie uczynił nasz rektor – ks. Stefan Wylężek, który podejmował osobisty kontakt z filipinami, a także interweniował w Episkopacie Anglii i Walii. Ksiądz Rektor rozmawiał także z ks. kard. Vincentem Nicholsem. Duże wsparcie otrzymaliśmy również ze strony ks. abp. Wojciecha Polaka – prymasa Polski, który osobiście zwrócił się o pomoc do prymasa Anglii – wspomnianego kard. Nicholsa. Niestety bezskutecznie. Trzeba przypomnieć o tym, o czym wiadomo od co najmniej 30 lat: Polacy nie byli mile widziani w Little Brompton Oratory od bardzo dawna. Robiono wiele, by utrudnić nam swobodne prowadzenie duszpasterstwa. Wiele sytuacji było bardzo gorszących, na pograniczu zachowań rasistowskich. Warto tylko przypomnieć, że w okresie od roku 2002, gdy ks. prał. Tadeusz Kukla został rektorem Polskiej Misji Katolickiej, do roku 2014, gdy objąłem parafię, a więc przez 12 lat, w naszej parafii zmieniło się 10 proboszczów. Jest to chyba swoisty rekord świata. Duży wpływ na takie personalne rotacje miała niewątpliwie ogromna trudność współpracy z gospodarzami tego miejsca.”

Na stronie parafii można przeczytać, na jakich warunkach będzie ona korzystać w St. Cuthbert’s Church

„Co do warunków jakie wynegocjowaliśmy, są one następujące:

– korzystanie ze świątyni w niedziele i święta od godziny 12.00 do godziny 17.00. W tym: spowiedź od godziny 12.30 i Eucharystia o godzinie 13.00. Po Eucharystii nabożeństwa do Świętych Patronów, których relikwie czcimy w naszej wspólnocie. W najbliższym czasie nie planujemy zorganizowania Mszy św. wieczornej. Sytuacja może jednak z czasem ulec zmianie, gdy nasza parafia zacznie znów normalnie funkcjonować i zauważymy przypływ wiernych. Planujemy natomiast zachować dostępność Mszy św. w kościele św. Patryka na West Hendon, gdzie z tygodnia na tydzień w Mszach św. uczestniczy coraz więcej osób. W tej chwili jest to już ponad 100 wiernych
w każdą niedzielę;

– przygotowanie parafialnej kawiarni w krypcie kościoła i możliwość nieograniczonego z niej korzystania na coniedzielne spotkania wiernych oraz okolicznościowe konferencje; aktualnie trwają prace remontowe w krypcie, które wiążą się ze znacznymi inwestycjami;

– korzystanie ze świątyni w dni powszednie: rekolekcje, spotkania, formacyjne, koncerty;

– dostępność świątyni raz w tygodniu na potrzeby prowadzenia prób chóru „Coro dell’Angelo”, który został pozbawiony możliwości korzystania z polskiego kościoła przy Devonia Rd w Londynie i jako „bezdomny chór” również znajdzie u nas swoje miejsce;

Rada Administracyjna oraz Rada Duszpasterska parafii pw. św. Wojciecha jednogłośnie opowiedziały się za wynajęciem tego miejsca, uznając, że jest to dla wspólnoty okazja nie tylko do normalnego funkcjonowania, ale przede wszystkim szansa stabilizacji i dalszego rozwoju.”

Pozostaje mieć nadzieję, że polska parafia znajdzie w nowym miejscu spokój i możliwości działania na wiele kolejnych lat.

Aktualne informacje z życia polskiej parafii na Kensington & Chelsea – rekolekcje, spotkania, koncerty – dostępne są na stronie internetowej: www.parafia-kensington.uk oraz profilu facebookowym: Polska parafia pw. Św. Wojciecha na Kensington & Chelsea w Londynie.

Reklama

Udostępnij: