Rosja zwiększa sprzedaż węgla do Indii

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjskie media informują o rekordowych zakupach rosyjskiego węgla przez Indie. Tego rodzaju wiadomości podaje zarówno agencja Reuters, jak i reprezentująca azjatyckie interesy finansowe tego kraju Asia Financial.

Reklama

Media podają, że Rosja stała się w lipcu trzecim największym dostawcą węgla do Indii a import wzrósł o ponad jedną piątą w porównaniu z czerwcem, do rekordowego poziomu 2,06 mln ton.  Rosja była dotąd szóstym dostawcą węgla do Indii, za Indonezją, RPA , Australią i Stanami Zjednoczonymi oraz na przemian za Mozambikiem i Kolumbią. Według angielskich mediów, Indie oczekują, że niedawna zgoda rosyjskiego banku centralnego na płatności za towary w rupiach indyjskich wpłynie pozytywnie  na dwustronny handel.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę sprzedaż towarów do Indii z Rosji wzrosła prawie pięciokrotnie do ponad 15 miliardów dolarów. Podstawową przyczyną tego stanu były wysokie rabaty oferowane przez rosyjskich dostawców konsumentom indyjskim w ostatnich miesiącach, które zachęciły do większego zakupu węgla energetycznego – wykorzystywanego głównie w energetyce – zwłaszcza, że światowe ceny osiągnęły niemal rekordowy poziom z powodu zachodnich sankcji dławiących tradycyjny handel.

Import węgla energetycznego z Rosji wzrósł w lipcu o 70,3 proc. w porównaniu z czerwcem, do rekordowego poziomu 1,29 mln ton, podczas gdy import węgla koksowego wzrósł o ponad dwie trzecie do ponad 280 000 ton. Według dokumentów celnych i źródeł branżowych indyjskie firmy częściej płacą za import węgla w walutach azjatyckich, unikając dolara amerykańskiego i zmniejszając ryzyko naruszenia zachodnich sankcji wobec Moskwy.

Reuters podkreśla, że indyjskie rozliczenia węglowe bez dolara stają się w tym kraju powszechne. Indyjscy producenci stali i cementu w ostatnich tygodniach kupowali rosyjski węgiel za walutę dirham ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, za dolara hongkońskiego, juana i euro, które zostały oddzielnie przeanalizowane przez agencję Reuters. Juan stanowił 31 proc. płatności innych niż dolarowe za rosyjski węgiel w czerwcu, a dolar hongkoński za 28 proc. Euro stanowiło mniej niż jedną czwartą, a dirham emiracki około jednej szóstej.

Asia Financial zauważa, że omijanie dolara przez indyjskie firmy zmniejsza ryzyko złamania zachodnich sankcji wobec Moskwy. Gazeta ta dodaje, że Indie agresywnie zintensyfikowały zakupy rosyjskiej ropy naftowej i węgla od początku wojny w Ukrainie, pomagając chronić Moskwę przed skutkami sankcji i umożliwiając New Delhi zabezpieczenie surowców po obniżonych cenach w porównaniu z dostawami z innych krajów.

Reklama

Udostępnij: