Zmarł major Sergiusz Papliński

  • Post author:
Udostępnij:

W wieku 94 lat zmarł major Sergiusz Papliński, ps. „Kawka”, ostatni mieszkający w Wielkiej Brytanii żołnierz wyklęty, weteran walki o wolność, członek Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Po wojnie mieszkał w Anglii i zajmował się malarstwem.

Reklama

Sergiusz Papliński urodził się w 1927 r. w Radomiu. Pod koniec II wojny światowej, w latach 1944-45, walczył w szeregach Armii Krajowej. Był członkiem oddziałów Antoniego Hedy „Szarego” i Zygmunta Kiepasa „Krzyka”. Brał udział w kluczowych akcjach partyzanckich zgrupowania „Szarego” w lasach wokół Iłży, Starachowic, Końskich. W 1945 r. trafił do więzienia w Radomiu, z którego został odbity przez oddział „Szarego”. Następnie wstąpił w szeregi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) i prowadził walkę dywersyjną na terenie Pomorza. W 1946 opuścił ojczyznę. W mundurze NKWD przedostał się do Berlina, do amerykańskiej strefy okupacyjnej, a stamtąd poprzez obóz przejściowy wyjechał do Wielkiej Brytanii. Tam przeszedł kurs dywersyjno-spadochronowy i działał w zagranicznych strukturach WiN. W końcu  zamienił karabin na pędzel.

W Wielkiej Brytanii pracował przez pewien czas w kamieniołomie, a także jako kelner, ale później ukończył Royal College of Art w Londynie i zajął się malarstwem, spełniając swoje przedwojenne marzenie. Niemal do ostatnich miesięcy życia aktywnie uczestniczył w życiu londyńskiej Polonii. Był także honorowym członkiem Jednostki Wojskowej Grom.

Papliński udzielał się w środowisku Londyńskiego Ogniska Polskiego. Z okazji jego 90. urodzin ognisko zorganizowało wystawę jego prac malarskich „Od pistoletu do pędzla”, na której znalazło się ponad 50 obrazów.

Reklama

Udostępnij: