You are currently viewing Rosyjski szpieg wydalony z Wielkiej Brytanii

Rosyjski szpieg wydalony z Wielkiej Brytanii

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania wydaliła rosyjskiego attache, który został uznany za szpiega. Brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly poinformował, że rząd w Londynie podjął takie kroki w odpowiedzi na “lekkomyślne i niebezpieczne działania Rosji w całej Europie”.
Rosyjskim attache wojskowym, którego wydalenie z Wielkiej Brytanii w związku z domniemaną działalnością szpiegowską ogłosił minister spraw wewnętrznych tego kraju James Cleverly, jest pułkownik Maksim Jełowik – podała stacja Sky News. -Mogę powiedzieć Izbie Gmin, że wydalimy rosyjskiego attache obrony, który jest niezadeklarowanym oficerem wywiadu wojskowego. Pozbawimy statusu obiektu dyplomatycznego kilka nieruchomości należących do Rosji w Wielkiej Brytanii, które naszym zdaniem były wykorzystywane do celów wywiadowczych, w tym Seacocks House, nieruchomość należącą do Rosji w Sussex oraz budynek sekcji handlu i obrony w Highgate – poinformował Celeverly. Minister zapowiedział też, że Wielka Brytania nałoży ograniczenia na rosyjskie wizy dyplomatyczne.

Reklama

Do sprawy wydalenia rosyjskiego attache odniosła się już rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa. Rosja udzieli “odpowiedniej odpowiedzi” na decyzję Wielkiej Brytanii – oświadczyła w rozmowie z agencją RIA.

Pod koniec kwietnia prorektorzy największych uniwersytetów Wielkiej Brytanii zostali poinformowani o rosnącym zagrożeniu ze strony obcych służb. Uczelnie ostrzeżono, że prowadzone przez nie badania mogą zostać ukierunkowane w sposób, który będzie skutkował wzmocnieniem sił zbrojnych i gospodarki państw drugich.

W komunikacie MI5 (brytyjska służba bezpieczeństwa) nie pojawiło się bezpośrednie odniesienie do żadnego państwa, ale parlamentarna Komisja Wywiadu i Bezpieczeństwa ostrzegła w zeszłym roku, że Chiny mogą zyskać nadmierny wpływ na brytyjskie badania akademickie. Rząd w Londynie zamierza konsultować z uczelniami kwestie środków bezpieczeństwa, które mają zostać wprowadzone do projektów mogących mieć podwójne zastosowanie (cywilne i wojskowe).

Reklama

Udostępnij: