You are currently viewing Samochody elektryczne coraz popularniejsze w UK

Samochody elektryczne coraz popularniejsze w UK

  • Post author:
Udostępnij:

Ponad 25 proc. wszystkich nowych samochodów sprzedanych w 2021 r. w Wielkiej Brytanii stanowiły te z silnikami elektrycznymi – poinformowało Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (SMMT).

Reklama

Rosnąca sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym w Wielkiej Brytanii była jasnym punktem w kolejnym słabym roku dla przemysłu motoryzacyjnego. W 2021 r. w Wielkiej Brytanii sprzedano 1,647 mln nowych samochodów, co stanowi wzrost o 1 proc. w stosunku do poprzedniego roku (najgorszego od prawie 30 lat). Sprzedaż w 2021 r. była o niemal 29 proc. niższa niż w 2019 r.
Samochody benzynowe stanowiły 46,3 proc. wszystkich sprzedanych w 2021 r., a z silnikami Diesla – 8,2 proc., co w ich przypadku jest rekordowo niskim udziałem w rynku. Jeszcze w połowie poprzedniej dekady było to prawie 50 proc. Kolejne 18 proc. to auta z napędem hybrydowym – zarówno elektrycznym, jak i spalinowym, a 27,5 proc. to samochody z różnego typu silnikami elektrycznymi, co jest rekordowym wynikiem.

Najlepiej sprzedające się auto elektryczne – Tesla Model 3 – znalazło się zarazem na drugim miejscu, jeśli chodzi o wszystkie nowe samochody. W całym zeszłym roku trafiło do 34,7 tys. nabywców. Lepszy pod tym względem był jedynie znacznie mniejszy i tańszy Vauxhall Corsa.

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2022, SMMT spodziewa się, że będzie on lepszy niż dwa poprzednie. Stowarzyszenie przewiduje, że sprzedaż sięgnie 1,96 mln sztuk, ale nadal będzie to liczba poniżej poziomów sprzed pandemii.

Reklama

Udostępnij: