You are currently viewing Wielka Brytania chce odsyłać nielegalnych migrantów do czterech krajów

Wielka Brytania chce odsyłać nielegalnych migrantów do czterech krajów

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z czterema państwami – Armenią, Botswaną, Kostaryką i Wybrzeżem Kości Słoniowej – w sprawie zawarcia z nimi umowy podobnej do tej z Rwandą, która przewiduje wysyłanie tam nielegalnych imigrantów – podał dziennik “The Times”.

Reklama

Gazeta ujawnia, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy urzędnicy resortów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych analizowali sytuację w szeregu państw, które mogłyby być skłonne zawrzeć umowę w sprawie przyjmowania nielegalnych imigrantów. Kilkanaście krajów odrzucono; uznano, że nie będą tym zainteresowane, nie mają stosownych warunków lub taka umowa mogłaby zaszkodzić dwustronnym stosunkom. Ostatecznie wytypowano wspomniane cztery, a sześć kolejnych – Angolę, Senegal, Sierra Leone, Tanzanię, Togo i Wyspy Zielonego Przylądka – umieszczono na liście rezerwowej.

“The Times” podaje, że brytyjski rząd zaczął wstępne rozmowy z czterema uznanymi za priorytetowe, ale rozmowy te na razie utknęły z powodu problemów, które rząd ma z przeforsowaniem w kraju ustawy umożliwiającej deportacje do Rwandy.

Umowa z Rwandą zawarto w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z nią do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nowo przybyli nielegalni imigranci, niezależnie od ich obywatelstwa, a jeśli mają oni podstawy do uzyskania azylu, otrzymywaliby go – ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii. W zamyśle brytyjskiego rządu perspektywa deportacji do Rwandy ma zniechęcać kolejne osoby przed nielegalnym przekraczaniem kanału La Manche.

Ale z powodu odwołań składanych przez prawników nielegalnych imigrantów, interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i obiekcji brytyjskiego Sądu Najwyższego do Rwandy nie trafiła jeszcze ani jedna osoba. Złożony przez rząd projekt ustawy, który odpowiada na obiekcje Sądu Najwyższego, od wielu tygodni jest przedmiotem prac w parlamencie, choć prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie ostatecznie przyjęty.

Tylko w ostatnią niedzielę przez La Manche nielegalnie przedostały się 534 osoby, co jest najwyższą dobową liczbą od początku roku. Tym samym tegoroczny bilans wzrósł do 6265 osób – to więcej o 28 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku i więcej o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku, który był rekordowy pod względem nielegalnej imigracji przez kanał La Manche.

Reklama

Udostępnij: