Sondaże wskazują na Liz Truss

  • Post author:
Udostępnij:

Najprawdopodobniej to Liz Truss stanie na czele rządu Wielkiej Brytanii; to ona jest zdecydowanym faworytem ostatnich sondaży.

Reklama

Po serii głosowań w klubie poselskim Partii Konserwatywnej, w wyścigu na stanowisko szefa tej partii pozostało dwóch kandydatów: Truss oraz były minister finansów Rishi Sunak. Zwycięzca automatycznie obejmie również tekę premiera Wielkiej Brytanii.

Według badania ośrodka YouGov dla stacji SkyNews szefową brytyjskiej dyplomacji popiera aż 66 proc. członków Partii Konserwatywnej.

7 lipca Boris Johnson ogłosił odejście ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej oraz premiera Wielkiej Brytanii. Doszło do tego w atmosferze skandalu, związanego z osobą posła Christophera Pinchera z Partii Konserwatywnej, który został oskarżony o napaść seksualną.

Johnson awansował Pinchera na stanowisko whipa – czyli posła, którego zadaniem jest utrzymywanie dyscypliny wśród kolegów podczas głosowań – choć wiedział o ciążących na nim zarzutach. Doprowadziło to do masowych odejść z szeroko rozumianego rządu.

Johnson pozostanie na stanowisku lidera partii i premiera do czasu wyłonienia swojego następcy. Rywalizacja pomiędzy Truss i Sunakim rozstrzygnie się 5 września, gdy zostaną ogłoszone wyniki wyborów w Partii Konserwatywnej. Następnego dnia, tj. 6 września, zwycięzca oficjalnie przejmie obowiązki Johnsona.

Foto: Shutterstock

Reklama

Udostępnij: