Do zmiany hymn, paszporty, banknoty, znaczki…

  • Post author:
Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii szykuje się dużo zmian. Po śmierci Elżbiety II hymn narodowy, paszporty, mundury policyjne, a nawet pieniądze i skrzynki pocztowe będą musiały zostać zmienione.

Reklama

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Większość Brytyjczyków nigdy nie znała życia bez królowej. Nowym królem Wielkiej Brytanii będzie Karol III. Po okresie żałoby — nawet do roku — odbędzie się koronacja Karola.
Na brytyjskich pieniądzach znajduje się wizerunek monarchy, zatem po śmierci Elżbiety II, na banknotach i monetach pojawi się wizerunek Karola III. Wszystkie monety i banknoty nie zostaną jednak wymienione z dnia na dzień, ale zajmie to kilka lat. Starsze pieniądze będą stopniowo wycofywane z obiegu.

Bank Anglii poinformował w piątek nad ranem, że na razie banknoty z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostają w obiegu. Kolejne decyzje będą podejmowane po zakończeniu żałoby narodowej. Konieczna będzie zmiana słów hymnu narodowego. Słowa zmienią się z “God save our gracious Queen” (ang. Boże, chroń Królową) na “God save our gracious King” (ang. Boże, chroń Króla).

W okresie, kiedy monarchą brytyjskim jest król, hymn Anglii wykonywany jest jako “God Save the King”, czyli “Boże, chroń Króla” (jak było pierwotnie).

Policja będzie potrzebować nowych insygniów na hełmach, na których obecnie widnieją inicjały królowej Elżbiety i jej numer królewski. Podobnie zmienione będzie wiele insygniów wojskowych. Paszporty również będą wymagały odświeżenia, podobnie jak znaczki pocztowe.

Reklama

Udostępnij: