Starbucks opuści Wielką Brytanię?

  • Post author:
Udostępnij:

Starbucks opuści Wielką Brytanię? Amerykański gigant kawiarniany chce sprzedać sieć brytyjskich kawiarni.

Reklama

Największa na świecie sieć kawiarni, amerykański Starbucks, została mocno dotknięta najpierw pandemią i obostrzeniami, a teraz narastającym kryzysem. Koncern ma podobno badać możliwość sprzedaży swoich interesów w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii, jak zauważa BBC, koncern musi stawiać czoła rosnącej presji ze strony konkurencji, takiej jak należąca do Coca-Coli sieć Costa, sieć Pret A Manger czy sieć Tim Hortons. Do tego dochodzą kłopoty z rosnącymi kosztami oraz konieczność dostosowania się do zmieniających się zwyczajów klientów, których spora liczba przechodzi na hybrydowy lub zdalny system pracy.

Starbucks ma na Wyspach około 1000 lokali, z czego 70 procent prowadzonych jest na zasadzie franczyzy, a reszta jest prowadzona bezpośrednio przez koncern. Wielka Brytania to największy europejski rynek Starbucksa i jeden z największych na świecie (więcej kawiarni koncern ma w USA, Chinach, Japonii i Korei Południowej). Opuszczenie Zjednoczonego Królestwa byłoby więc dużą porażką dla Starbucksa. Również w USA Starbucks walczy z rosnącymi w siłę związkami zawodowymi, które domagają się nieznacznych podwyżek i poprawy warunków pracy.

Reklama

Udostępnij: