Stopy w górę. Dziewiąty raz!

  • Post author:
Udostępnij:

To dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych dokonana przez polską Radę Polityki Pieniężnej. Kolejne podwyżki stóp procentowych i oczekiwane kolejne przekładają się na wzrost kosztów pieniądza na rynku.

Reklama

Dlatego spłacający raty kredytów hipotecznych co trzy albo sześć miesięcy, przy każdej aktualizacji harmonogramu kredytowego, dostają informację o wyższych ratach. Tak będzie zapewne w kolejnych miesiącach.

I tak, jeszcze przed wynikiem środowego posiedzenia RPP – przy głównej stopie NBP na poziomie 5,25 proc. – WIBOR 3M wynosił już 6,72 proc., a WIBOR 6M – 6,97 proc. Oprócz stawek WIBOR na ostateczną wysokość oprocentowania kredytu składa się jeszcze marża banku.
Środowa decyzja RPP o dziewiątej z rzędu podwyżce stóp procentowych oznacza dalszy wzrost rat spłacanych już kredytów. Dla przykładu:  w przypadku kredytu udzielonego na początku października 2021 r. na kwotę 300 tys. zł na 25 lat, decyzja RPP z czerwca podwyższy ratę o ok. 150 zł. W porównaniu z początkiem października, czyli w wyniku dziewięciu podwyżek stóp procentowych, rata takiego kredytu wzrośnie o 1 169 zł (z 1 440 zł do 2 609 zł).Dobra wiadomość jest taka, że  wzrost raty może się pojawić dopiero za kilka miesięcy ponieważ banki zwykle aktualizują oprocentowanie kredytów raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy. Ponadto w przypadku “starych” kredytów, dla których okres pozostały do spłaty jest już stosunkowo krótki, wzrost raty może być zdecydowanie mniejszy. Najmocniej wzrosną z kolei raty tych kredytów, gdzie okres pozostały do spłaty jest jeszcze bardzo długi i gdzie kwota zadłużenia jest wysoka.

Podwyżka stóp procentowych jest natomiast dobrą informacją dla osób posiadających oszczędności. Do 6 proc. wzrośnie bowiem oprocentowanie rocznych obligacji skarbowych, a nowych 2-letnich do 6,25 proc.

Reklama

Udostępnij: