To było rekordowo upalne lato w UK

  • Post author:
Udostępnij:

Tegoroczne lato w Anglii jest rekordowo ciepłe – poinformowały  brytyjskie służby meteorologiczne Met Office. Zrównało się z rekordowym latem sprzed czterech lat.

Reklama

Fala upałów, która przeszła w lipcu przez Europę Zachodnią spowodowała, że w Wielkiej Brytanii padł historyczny rekord ciepła. W angielskim hrabstwie Lincolnshire odnotowano 40,3 stopnia Celsjusza. Po raz pierwszy w historii w Zjednoczonym Królestwie temperatura mierzona w cieniu przekroczyła wówczas 40 stopni.

Jak podsumowuje teraz Met Office, charakterystyczne dla mijającego lata w Wielkiej Brytanii były długie okresy suchej i ciepłej pogody na dużych obszarach. Wskazuje jednocześnie, że “najbardziej zauważalne ciepłe i suche warunki panowały w Anglii”. Średnia temperatura wyniosła tam 17,1 st. C, czyli była równa tej zarejestrowanej latem 2018 roku. Dało to drugie najgorętsze lato w historii Anglii od początku pomiarów sięgających 1884 roku. Średnia temperatura została przekroczona o 1,4 st. C.

Met Office przekazał również, że według wstępnych danych, to czwarte najcieplejsze lato w całej Wielkiej Brytanii, gdzie średnia temperatura wyniosła 15,7 st. C, przekraczając o 1,1 średnią wieloletnią. Było to także ósme najcieplejsze lato w Szkocji i Walii oraz dwunaste najcieplejsze w Irlandii Północnej.

Reklama

 


Udostępnij: