You are currently viewing Ta plaga uśmierciła już tysiące kotów

Ta plaga uśmierciła już tysiące kotów

  • Post author:
Udostępnij:

Niebezpieczny koci wirus trapi kociarzy w Wielkiej Brytanii. Weterynarze alarmują, że zaczynają odnotowywać przypadki zakażeń podobnych do tych, które na początku tego roku nawiedziły Cypr.

Reklama

Cypryjska kocia epidemia w styczniu 2023 roku uśmierciła kilka, a może nawet kilkanaście tysięcy czworonogów. Według “The Telegraph”, koty zabija mutacja koronawirusa. Zagrożenie dotarło do Wielkiej Brytanii. Jak wskazuje brytyjska gazeta, łańcuch zakażeń mógł zainicjować przypadek chorego kota przywiezionego z Cypru. Brytyjczycy, choć częściej pozwalają swoim zaczipowanym podopiecznym żyć wolnym życiem i swobodnie korzystać z małych uchylnych wejść do domu, często też podróżują z pupilami.

Według telegraph.co.uk, wirus, który zdziesiątkował cypryjskie koty i rozpoznany został u takiego brytyjskiego czworonożnego podróżnika już po jego powrocie na Wyspy, to nowa hybryda istniejącego koronawirusa kotów oraz koronowirusa psów.

Naukowcy z University of Edinburgh, z Royal Veterinary College oraz cypryjscy weterynarze odkryli, że brytyjski przypadek miał dokładnie taki sam genotyp, co 91 zarażonych kotów z Cypru. Nie da się wykluczyć wybuchu epidemii wśród kotów. Koci koronawirus wiązać się może z zakaźnym zapaleniem otrzewnej (FIP- Feline Infectious Peritonitis). To schorzenie może się skończyć się śmiercią zwierzaka. Objawia się gorączką, obrzękiem brzucha, stanami zapalnymi. Kot staje się apatyczny, nie je i nie chce pić.

Wirus nie został nagle odkryty – zawsze nawiedzał populację kotów oraz osób, jednak ostatnio ewoluował i stał się bardzo inwazyjny. “Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów zwykle nie przenosi się bezpośrednio z kota na kota. Ten nowy wirus wydaje się łatwo rozprzestrzeniać i nie opiera się już na zmianach lub mutacjach w żywicielu – powiedziała “The Telegraph” autorka badania doktor Christine Tait-Burkard.

Schorzenie skutecznie leczyć może lek weterynaryjny o nazwie GS-441524. Trzeba tylko podać medykament w odpowiednim czasie. Jest to jednak lekarstwo bardzo kosztowne. Skuteczne działać może na koty także “ludzkie” lekarstwo na COVID-19, na przykład remdesiwir czy molnupirawir, ale stosowanie tych preparatów w leczeniu kotów z FIP jest nielegalne w Wielkiej Brytanii.

Polskę koci pomór nawiedził kilka miesięcy temu. Naukowcy o tę epidemię, która szybko zgasła, podejrzewali wirus H5N1, czyli ptasią grypę.

Reklama

Udostępnij: