You are currently viewing UE: Sfinansujemy broń dla Ukrainy, zakaz lotów dla rosyjskich samolotów nad wspólnotą, będzie blokada SWIFT.

UE: Sfinansujemy broń dla Ukrainy, zakaz lotów dla rosyjskich samolotów nad wspólnotą, będzie blokada SWIFT.

  • Post author:
Udostępnij:

Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup oraz dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju – zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdecydowano też o zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych. Zapowiedziano też szybką blokadę systemu SWIFT dla Rosji.

Reklama

“Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczenie także przyszłości własnego kraju” – powiedziała na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Ursula von der Leyen. Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell zapowiedziałna tej samej konferencji, że ministrowie spraw zagranicznych wspólnoty powinni jeszcze dzisiaj poprzeć blokadę systemu SWIFT, żeby skutecznie zablokować działania Putina. Zdaniem Borell’a powinno to zamrozić połowę aktywów banku centralnego Rosji. Szef duplomacji UE podkreślił, że jest to odpowiedź na grożenie światu bronią nuklearną. Z kolei von der Leyen zapowiedziała również blokadę koncernów medialnych powiązanych z rosyjskim kapitałem i machiną propagandową: “Zakazujemy też machiny medialnej Kremla w UE. “Russia Today” i “Sputnik” oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby
usprawiedliwić wojnę Putina” – mówiła na konferencji, dodała też  “będziemy pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach”. Zapowiedź sankcji nastąpiła po tym, jak okazało się, że pomimo deklaracji od samego Aleksandra Łukaszenki – Białoruś wystrzeliła w stronę Ukrainy rakiety Iskander i to w czasie, kiedy miały trwać rozmowy przedstawicieli Ukrainy i Rosji. Co ważne Unia Europejska zamierza uruchomić na zakup broni i środków medycznych 5 miliardów Euro. Mechanizm pozwoli zrefundować Polsce wcześniej wysłaną amunicję i broń dla armii Ukrainy.

Reklama

Udostępnij: