You are currently viewing Wielka Brytania bez papierosów

Wielka Brytania bez papierosów

  • Post author:
Udostępnij:

Wielka Brytania jest coraz bliżej przeforsowania rygorystycznego prawa antynikotynowego. Chodzi o zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To pomysł brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka, który może w tej kwestii liczyć na wsparcie opozycji.

Reklama

Wprowadzenie zakazu jest pomysłem premiera Rishiego Sunaka, który chce, by jego dziedzictwem było stworzenie pierwszego pokolenia całkowicie wolnego od nikotyny. Ale pomysł ten budzi spore kontrowersje wśród członków jego Partii Konserwatywnej, którzy uważają, że jest to przejaw nadmiernego ingerowania państwa w osobiste wybory obywateli, a to jest sprzeczne z wartościami tego ugrupowania.

Przeciwko rządowemu projektowi opowiedziało się 57 posłów Partii Konserwatywnej, w tym kilku członków rządu, a kolejnych 106 wstrzymało się od głosu lub nie wzięło udziału w głosowaniu. Ponieważ jednak projekt poparła opozycyjna Partia Pracy, został on przyjęty dużą większością głosów – 383:67.

Jeśli projekt wejdzie w życie, Wielka Brytania będzie miała jedne z najostrzejszych na świecie przepisów antynikotynowych. Podobny zakaz, dotyczący osób urodzonych po 1 stycznia 2008 roku, kilka lat temu wprowadziła Nowa Zelandia, ale został on wycofany przez obecny rząd.Brytyjski projekt, oprócz zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku, przewiduje też szereg kroków mających na celu ograniczenie dostępu nieletnich do papierosów elektronicznych. Jak się szacuje, palenie papierosów powoduje co roku w Wielkiej Brytanii ok. 80 tys. zgonów i kosztuje publiczną służbę zdrowia 17 mld funtów rocznie.

Reklama

Udostępnij: