You are currently viewing Wielka Brytania może być najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie

Wielka Brytania może być najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie

  • Post author:
Udostępnij:

Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CBEB) prognozuje, że Wielka Brytania będzie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie. Finanse i usługi kraju pomogą pokonać lata słabej wydajności.

Reklama

W ciągu najbliższych 15 lat Wielka Brytania będzie najlepiej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie, zmniejszając różnicę z Niemcami i powiększając swoją przewagę nad Francją — wynika z nowych, długoterminowych prognoz CBEB. Eksperci przewidują, że wzrost PKB w Wielkiej Brytanii ustabilizuje się na poziomie od 1,6 do 1,8 proc. w okresie do 2038 roku, pomagając jej utrzymać pozycję szóstej co do wielkości gospodarki świata. Według prognoz Wielka Brytania pokona wieloletnią stagnację gospodarczą, którą definiuje Brexit oraz szereg wstrząsów, w tym pandemia i rosnąca inflacja.

Gospodarka Wielkiej Brytanii od czasu kryzysu finansowego zmaga się ze słabym wzrostem produktywności, a w ostatnich latach pojawiły się także problemy z dostępem do siły roboczej. Teraz według długoterminowego rankingu CBEB dot. światowej gospodarki, Wielka Brytania ma jednak rosnąć szybciej niż wszystkie gospodarki “wielkiej czwórki” strefy euro — Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii — ale nie tak szybko, jak USA. Okazało się, że skutki ekonomiczne wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej “albo zostały przesadzone, albo nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane”. Co ciekawe, eksperci spodziewają się, że Chiny wyprzedzą USA jako największą gospodarkę świata w 2037 roku, a podwojenie światowego PKB będzie napędzane przez rozwijające się gospodarki, doganiające swoich zaawansowanych partnerów.

Z prognoz wynika, że do 2038 roku Włochy wypadną z pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata pod względem wielkości i zostaną zastąpione przez Koreę Południową. USA i Niemcy spadną w rankingu, podczas gdy Indie i Brazylia — dwie rozwijające się gospodarki o dużych populacjach — wzrosną w pierwszej dziesiątce.

Francja będzie zaś osiągać gorsze wyniki niż Wielka Brytania, głównie ze względu na duży sektor publiczny i wysoki poziom podatków, zaś spowolnienie niemieckiego sektora przemysłowego pomoże Wielkiej Brytanii zmniejszyć różnicę do tego kraju.

Reklama

Udostępnij: