You are currently viewing Wielka Brytania na dużym plusie

Wielka Brytania na dużym plusie

  • Post author:
Udostępnij:

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł w 2021 roku 7,5 proc., co jest najlepszym wynikiem od 1941 roku.

Reklama

Taki wzrost PKB Zjednoczonego Królestwa zaskakuje, bo w grudniu PKB spadł o,2 proc. w efekcie rozprzestrzeniania się wariantu omikron.

Najmocniej wprowadzone restrykcje odczuły handel detaliczny i sektor gastronomiczno-hotelarski. Natomiast w całym ostatnim kwartale 2021 r. wzrost gospodarczy wyniósł 1 proc.

Zeszłoroczny wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii był najwyższy spośród państw grupy G7, ale Darren Morgan, dyrektor ONS ds. statystyk gospodarczych wezwał do ostrożności przy robieniu porównań. -Wzrost w 2021 roku wynika z niskiej bazy w 2020 roku, kiedy gospodarka gwałtownie spadła. Jeśli spojrzymy na to, gdzie gospodarka Wielkiej Brytanii jest teraz, w porównaniu do jej poziomu sprzed pandemii, co wiele osób robi dla szerszego obrazu gospodarki, Wielka Brytania jest w G7 w środku stawki” – wyjaśnił Darren Morgan.

Wskazał, że gospodarki USA, Kanady i Francji są powyżej brytyjskiej, a Włoch, Niemiec i Japonii – poniżej.

W 2020 roku wskutek pandemii brytyjska gospodarka skurczyła się o 9,4 proc., co było najgorszym wynikiem od 99 lat.

ONS poinformował, że pomimo spadku w grudniu, PKB w ujęciu miesięcznym był na poziomie tego z lutego 2020 roku, czyli ostatniego pełnego miesiąca przed wprowadzeniem restrykcji covidowych. Jednak PKB w czwartym kwartale 2021 roku pozostawał o 0,4 proc. poniżej wartości z ostatnich trzech miesięcy 2019 roku.
W 2022 roku brytyjska gospodarka dalej będzie się rozwijać. W zeszłym tygodniu Bank Anglii, podnosząc stopy procentowe, obniżył jednak prognozę wzrostu z 5 proc. do 3,75 proc. Ze względu na inflację gospodarstwa domowe doświadczą najostrzejszego spadku poziomu życia od czasu, gdy trzy dekady temu zaczęto prowadzić porównywalne statystyki. W 2020 roku wskutek pandemii brytyjska gospodarka skurczyła się o 9,4 proc., co było najgorszym wynikiem od 99 lat.

Reklama

Udostępnij: