Wielka Brytania pomoże w odbudowie Ukrainy

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski rząd podpisał z Ukrainą pakt o współpracy. Eksperci ds. infrastruktury transportowej w Wielkiej Brytanii będą dzielić się wiedzą przy odbudowie zniszczonych przez wojnę lotnisk, pasów startowych, torów kolejowych i portów.

Reklama

Wielka Brytania podpisała historyczny pakt z Ukrainą, w którym  zobowiązuje się do dzielenia się wiedzą z zakresu inżynierii. Kraj obiecuje także nowy pakiet wsparcia, aby pomóc w odbudowie zniszczonej wojną infrastruktury transportowej.

Ówczesny sekretarz ds. transportu, Grant Shapps, poprowadził z końcem sierpnia zdalne spotkanie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Ministerstwie Infrastruktury, Ołeksandrem Kubrakowem. W trakcie spotkania ukraińscy urzędnicy zaprezentowali wpływ wojny na ich sieć kolejową, drogi i mosty. Jak poinformowała Wielka Brytania, dwaj odpowiedzialni za transport w kraju włodarze, podpisali wspólny plan działania, który ma pomóc w odbudowie tej ważnej infrastruktury.

Zaangażowani mają być eksperci z prestiżowych brytyjskich organizacji sektora prywatnego. Wielka Brytania wyśle  5 autobusów od przewoźnika Go Ahead Group, aby wesprzeć transport publiczny w Ukrainie. Zakupiony ma zostać również sprzęt do naprawy tras kluczowych dla eksportu zboża.

Jak informuje brytyjski rząd, eksperci przekażą także wiedzę z zakresu przebudowy lotnisk, pasów startowych i portów oraz będą współpracować z Ministerstwem Infrastruktury w celu określenia możliwości szkolenia personelu lotnisk, kontrolerów ruchu lotniczego oraz ochrony lotnictwa.

Grant Shapps przedstawił również więcej szczegółów na temat planowanego przez Brytyjczyków pakietu wsparcia dla kolei ukraińskich o wartości 10 milionów funtów. Ogłosił go wcześniej brytyjski premier na szczycie G7. Środki mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu i kluczowych narzędzi do naprawy mostów i tuneli. Zakupionych ma być także 120 kontenerów transportowych, które pomogą w lepszej organizacji składów ze zbożem. Ukraina jest jednym z największych eksporterów zboża na świecie, dlatego działania podejmowane przez rząd brytyjski, zdaniem urzędników, mają pomóc ożywić ukraińską gospodarkę i złagodzić światową presję na ceny żywności. Dotychczasowe działania pozwoliły już na bezpieczny transport zboża, żywności i nawozów korytarzami wodnymi. Z trzech portów wywieziono już 721,5 tys. ton towarów.

Na początku tego roku Wielka Brytania objęła przewodnictwo w Międzynarodowym Forum Transportu ( ITF ) i zobowiązała się do solidarnego zjednoczenia globalnych partnerów przeciwko inwazji na Ukrainę. Podczas prezydencji brytyjskiej ITF zainicjuje nowe badania nad wpływem wojny na transport i podzieli się konstruktywnymi radami na temat zrównoważonej odbudowy swojej infrastruktury.

Całkowita dotychczasowa wartość wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy wynosi już prawie 4 miliardy funtów w ramach gwarancji kredytowych i ponad 100 milionów funtów dwustronnego wsparcia.

Reklama

Udostępnij: