You are currently viewing Wielka Brytania zainwestuje 2 miliardy funtów w elektromobilność

Wielka Brytania zainwestuje 2 miliardy funtów w elektromobilność

  • Post author:
Udostępnij:

Brytyjski minister finansów Jeremy Hunt w swoim corocznym wystąpieniu przedstawił najbliższe plany gospodarcze rządu. Na innowacyjne projekty które mają przywrócić Wielkiej Brytanii opinię „jednego z najlepszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej na świecie” rząd chce przeznaczyć 29,5 miliarda funtów.

Reklama

Nacisk zostanie położony na sektor motoryzacyjny, energię odnawialną oraz rozwój sztucznej inteligencji. 2 miliardy funtów mają zostać przeznaczone na rozwój branży motoryzacyjnej. Rząd zamierza zainwestować w wodorowe ogniwa paliwowe do autobusów. W Irlandii Północnej w Ballymena we współpracy z firmą Wrightbus za 11,2 miliona funtów powstanie fabryka zajmująca się ich produkcją. Z kolei według rządowych planów auta dostawcze i ciężarowe mają być napędzane silnikami elektrycznymi. To z kolei ma się przełożyć na zmniejszenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych. Podobne plany dotyczą aut osobowych. Dzięki tym programom brytyjski przemysł motoryzacyjny ma utworzyć 10 000 nowych miejsc pracy w Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Rząd chce rozproszyć inwestycje, co ma poprawić standardy życia w biedniejszych obszarach. Podobnie ma być w przypadku inwestycji w sztuczną inteligencję. Inwestycje mają być rozłożone równo w całym kraju. Hunt w wystąpieniu zastrzegał, że na rozwój zostaną przeznaczone nowe środki.

Analizując sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) zmieniło ostatnio swoje prognozy. Tegoroczny wzrost PKB ma być wyższy niż przewidywano w marcu, osiągnie 0,6 proc. zamiast spadku o 0,2 proc. Jednak prognozy na następne lata zostały skorygowane w dół. W 2024 r. wzrost wyniesie 0,7 proc. zamiast 1,8 proc, w 2025 r. 1,4 proc. zamiast 2,5 proc., zaś w 2026 r. 1,9 proc., a nie 2,1 proc.

Inflacja ma spaść na koniec przyszłego do 2,8 proc. z obecnych 4,6 proc. Ale 2 proc. cel inflacyjny Banku Anglii zostanie osiągnięty dopiero w 2025 r. Poziom życia mierzony realnym dochodem gospodarstw domowych będzie w roku finansowym 2024/25 o 3,5 proc. niższy niż przed pandemią.

Reklama

 


Udostępnij: