Czesi chcą przejąć Kaliningrad!

  • Post author:
Udostępnij:

Zaczęło się od  żartu polskiego internauty, który napisał, że aby braciom Czechom umożliwić dostęp do morza, podzielimy Kaliningrad między Czechy a Polskę. Była to ironiczna odpowiedź na aneksję czterech ukraińskich obwodów, które na początku października ogłosił Władimir Putin. Wymyślono nawet nazwę dla czeskiego Kaliningradu – Královec – i cel tej operacji – utworzenie wakacyjnej, nadmorskiej bazy dla Czechów.

Reklama

Temat szybko podchwycili Czesi, a Internet zalała fala memów i żartobliwych nawiązań do “czeskiego Kaliningradu”. Post zawierający fikcyjny podział Kaliningradu udostępnił na swoim profilu czeski eurodeputowany Tomáš Zdechovský. Następnie temet podchwycili internauci oraz czeskie media. W Internecie zaczęły pojawiać się informacje dotyczące “czeskiej transformacji geopolitycznej”. Południowi sąsiedzi Polski w końcu zdobyli upragniony dostęp do morza, niemal od razu rozpoczynając budowę morskiej potęgi Czech.

W Internecie można znaleźć więc zdjęcia pierwszych czeskich łodzi podwodnych “Heleny Vondráčkovej” i “Loupežnika Rumcajsa” czy lotniskowca “Karel Gott”. Nie zabrakło także nawiązań do najpopularniejszego bohatera czeskich kreskówek – Krecika, który korzysta z kąpieli słonecznych na “plazi v kaliningradicku”.

“Královec to Czechy. Po udanym referendum 97,9% mieszkańców Kaliningradu zdecydowało się dołączyć do Czech i zmienić nazwę Kaliningradu na Královec” – informacja podana na stworzonej przez Czechów stronie internetowej to oczywiste nawiązanie do wyniku nielegalnych rosyjskich referendów, które miały zdecydować o przyłączeniu czterech ukraińskich obwodów do Rosji.

Na wciąż powielany żart dotyczący aneksji Královca zareagowały rosyjskie media i propaganda, wskazując, że dowodzi on imperialnych zamiarów Czech i Polski. Kaliningrad, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie, jest najdalej na zachód wysuniętym regionem Federacji Rosyjskiej. Nie ma on bezpośredniego, lądowego połączenia z Rosją. W średniowieczu obszar obwodu kaliningradzkiego był w większości zamieszkiwany przez bałtyckich Prusów i ludność niemiecką. Od XV wieku znajdował się także pod polskim zwierzchnictwem – aż do rozbiorów. Sytuacja w obwodzie kaliningradzkim uległa zmianie po II Wojnie Światowej. W 1945 roku na mocy traktatu poczdamskiego zlikwidowano prowincję Prusy Wschodnie, a jej obszar został podzielony pomiędzy Polskę a ZSRR.

Reklama

Udostępnij: