You are currently viewing Nigel Farage wraca do polityki

Nigel Farage wraca do polityki

  • Post author:
Udostępnij:

Nigel Farage będzie teraz szefem prawicowej Reform UK. Chce też zostać posłem. Wystartuje z okręgu w Clacton-on-Sea na wschodnim wybrzeżu.

Reklama

Oświadczenie Nogela Farage’a to zła wiadomość przede wszystkim dla Konserwatystów Rishiego Sunaka. Na część wyborców prawicowych Nigel Farage nadal działa jak magnes, a teraz okazuje się, że największa konkurencja Torysów zrobi z niego użytek.

W sondażach Reform UK jest zwykle na trzecim miejscu, a ordynacja większościowa sprawia, że szanse, iż przełoży się to na mandaty jest niewielka. Torysi obawiają się jednak, że w niektórych okręgach Reform UK zabierze im głosy, a poparcie prawicowe się rozproszy, co utoruje drogę do zwycięstwa Liberalnym Demokratom albo Labourzystom.

Nigel Farage to jeden z architektów brexitu, o który zabiegał od dekad. To on doprowadził do największych sukcesów UKIP – antyimigracyjną i antyeuropejską Partię Niepodległości. Potem, w samym środku gorącej, poreferendalnej kłótni o wyjście z Unii, utworzył Brexit Party. Entuzjastycznie popiera Donalda Trumpa. W ostatnich latach usunął się w cień. Siedmiokrotnie próbował się dostać do Izby Gmin. Nieskutecznie, ale przez ponad dekadę był jednak europosłem.

Reklama

Udostępnij: