Wydatki na obronę ostro w górę

  • Post author:
Udostępnij:

Podniesienie wydatków na obronę do 3 proc. PKB – co zapowiedziała w przypadku objęcia urzędu premiera szefowa dyplomacji Wielkiej Brytanii Liz Truss – będzie kosztować 157 mld funtów – wskazał w opublikowanym w piątek raporcie think tank Royal United Services Institute.

Reklama

Byłby to najznaczniejszy wzrost wydatków na obronę od początku lat 50. XX wieku, gdy trwała wojna koreańska, podkreśla RUSI i dla porównania przypomina, że w zeszłorocznym całościowym przeglądzie obronnym ogłoszono zwiększenie wydatków na ten cel w ciągu czterech lat o 16 mld funtów. Osiągnięcie poziomu 3 proc. PKB do 2030 r. wymagałoby, uwzględniając inflację, zwiększenia realnych wydatków na obronność o 60 proc.

Być może w tym celu konieczne będzie podniesienie podatku dochodowego o 5 pensów z każdego funta lub podstawowej stawki VAT z 20 do 25 proc. W raporcie wskazano, że w odróżnieniu do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia i opiekę społeczną, niewiele do tej pory zrobiono, by przygotować i przekonać brytyjskie społeczeństwo do poświeceń związanych z koniecznością wyższych wydatków na obronę. W trwającym obecnie roku finansowym 2022/23 brytyjskie wydatki na obronę zaplanowane są na poziomie 2,2 proc. PKB.

Reklama

 


Udostępnij: