Zbiornik gazu wrócił do łask

  • Post author:
Udostępnij:

Największy brytyjski magazyn gazu, który od 2017 r. nie był do tego wykorzystywany, został ponownie dopuszczony do użycia przez inspektorów bezpieczeństwa. Będą w nim zgromadzone zapasy gazu na nadchodzącą zimę – podał we wtorek dziennik “Daily Telegraph”.
Znajdujący się na Morzu Północnym, niespełna 30 km od wybrzeża Yorkshire magazyn Rough od pięciu lat nie jest używany do gromadzenia gazu, bo jak wyjaśniał jego właściciel, firma Centrica, obiekt osiągnął kres przewidzianego okresu eksploatacji. Jednak obecnie minister biznesu Kwasi Kwarteng zwrócił się do firmy, aby przywróciła go do działania.

Reklama

Rough mieścił ok. 3,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego, co stanowiło ok. 70 proc. pojemności magazynowej Wielkiej Brytanii i pozwalało na zaspokojenie jej zimowego zapotrzebowania przez 10 dni. Dodatkowo wewnątrz przechowywane było ok. 5 mld metrów sześc. gazu buforowego, którego zadaniem jest utrzymywanie ciśnienia.

Teraz Rough zostanie przywrócony do użytkowania etapami, więc ilość zapasów tam zgromadzonych będzie znacznie mniejsza. Według firmy, możliwe będzie zgromadzenie ok. 800 mln metrów sześc. na tę zimę i 1,7 mld na następną. Ale to nadal będzie znaczny wzrost brytyjskich zapasów gazu, które obecnie łącznie wynoszą tylko 1,6 mld metrów sześc. Napełnianie magazynu rozpocznie się na początku września.

Reklama

Udostępnij: