You are currently viewing Bardzo drogie menu z Titanica

Bardzo drogie menu z Titanica

  • Post author:
Udostępnij:

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano menu z Titanica. Ostatecznie cena tabliczki z daniami podanymi pasażerom pierwszej klasy wyniosła ponad 400 tysięcy złotych.

Reklama
W sobotę 11 listopada odbyła się aukcja, na której można było nabyć liczne pamiątki z Titanica. Był to m.in. kieszonkowy zegarek rosyjskiego imigranta, który podróżował drugą klasą i którego wskazówki zatrzymały się na godzinę przed zatonięciem statku. Jednym z bardziej wartościowych przedmiotów było także menu, które – jak podkreślali organizatorzy wydarzenia – pokazywało, jak ważne osobistości gościły wówczas na pokładzie.

Na liście dań dla pasażerów pierwszej klasy znajdują się różne wersje ostryg, łososia, polędwicy wołowej czy też purée z pasternaku. Wśród deserów królowały placek morelowy i budyń.

Na tabliczce o wymiarach 15,9 na 10,8 cm widoczne jest również logo linii żeglugowej White Star Line, która była właścicielem Titanica, przedstawiające czerwoną flagę z białą gwiazdą. Pierwotnie znajdowały się tam także złotego koloru napisy OSNC (Ocean Steamship Navigation Company) i RMS Titanic, jednak wyblakły wskutek zamoczenia w wodzie.

Ceną wywoławczą luksusowego jadłospisu było 60 tysięcy funtów. Ostatecznie menu sprzedano za 84 tysiące funtów, czyli 425 tysięcy złotych. Wcześniej eksperci szacowali, że przedmiot jest warty ponad 350 tysięcy złotych.

Jest on jedynym uratowanym egzemplarzem menu dla pierwszej klasy. Jak podkreślał Andrew Aldridge z domu aukcyjnego Henry Aldridge & Son, “nie wiadomo, w jaki sposób ocalało”. Zostało znalezione w albumie fotograficznym z lat 60. przez córkę i zięcia nieżyjącego już kanadyjskiego historyka Lena Stephensona.

Podczas sobotniej aukcji udało się również sprzedać inne przedmioty związane z Titanicem. Koc pokładowy z wzorem tartanu dla pasażerów pierwszej klasy, który mógł być używany podczas akcji ratunkowej został kupiony za 96 tysięcy funtów, a wspomniany wcześniej zegarek kieszonkowy należący do jednego z pasażerów drugiej klasy znalazł nowego właściciela za 97 tysięcy funtów.

Reklama

 


Udostępnij: